EÚ ako top priorita povolebného Macedónska

Líder macedónskej opozičnej nacionalistickej strany, ktorý zvíťazil vo voľbách konaných 5. júla 2006 povedal, že integrácia do EÚ je jeho No.1 prioritou.

 

Krátka správa

6. júla ráno zverejnila Štátna volebná komisia výsledky volieb, ktoré ukázali, že víťazom sa s 33% hlasov stala opozičná VMRO-DPMNE pred vládnucimi Sociálnymi demokratmi (24%). Umiernené ekomonické reformy socialistov neboli natoľko účinné, aby sa vyrovnali s vysokou nezamestanosťou a nízkymi platmi v krajine.

Premiér Vlado Buckovski, aj napriek uznaniu svojej porážky, označil voľby ako „víťazstvo pre Macedónsko“, keďže prebehli bez vážnych incidentov. Predvolebná kampaň bola totižto poznačená násilnosťami a zastrašovaním.

Líder VMRO-DPMNE Nikola Gruevski povedal: „prioritou číslo jeden bude integrácia do EÚ. Naša vláda sa zameria na zlepšenie ekonomickej situácie, boj s korupciou a zločinom a zvýšenie životného štandardu”. Jeho prvou úlohou bude zostaviť vládnu koalíciu.

Voľby sú považované za veľmi dôležitý krok pre žiadosť Macedónska o vstup do Únie. V decembri 2005 Európska rada udelila Macedónsku status kandidátskej krajiny a v októbri 2006 prehodnotí Komisia pokrok a výkon v súvislosti s macedónskou prihláškou do EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA