EÚ Bielorusku: Prepusťte opozíciu!

EÚ odsúdila pokračujúce násilie v Bielorusku a požaduje prepustenie opozičného lídra Alexandra Kozulina. Minsk varuje Západ pred „anti-bieloruskou hystériou“.

 

Pozadie

Predsedníctvo EÚ sa zhodlo na zavedení nových sankcií pre Bielorusko v rátane zákazu vydávania víz a teraz žiada okamžité prepustenie bieloruského opozičného lídra Alexandra Kozulina, ktorý bol uväznený 25. marca 2006. Predsedníctvo „je šokované násilím“, ktoré režim prezidenta Alexandra Lukašenka používa proti demonštrantom a predstaviteľom opozície, ktorí už týždeň protestujú proti prezidentským voľbám z 19. marca, označeným medzinárodnými pozorovateľmi za zmanipulované.

Situáciou v Bielorusku sa na svojom marcovom plenárnom zasadnutí zaoberal aj Európsky parlament , hoci to nebolo v pôvodnom programe. V debate uskutočnenej 23. marca vystúpilo viacero rečníkov zo všetkých politických skupín EP. Všetci sa zhodli, že EÚ musí zakročiť a zaviesť tzv. inteligentné sankcie, teda také, ktoré sa nedotknú bieloruskej spoločnosti, ale len jej vládnych politických predstaviteľov.

Otázky

Predstavitelia Minska uviedli, že EÚ a USA „sú na pokraji anti-bieloruskej hystérie“ a vyzvali ich „k zastaveniu pokusov o destabilizáciu krajiny zo zahraničia“. „Objektívnym pozorovateľom je jasné, situácia v Bielorusku je úplne pokojná,“ znie vyhlásenie bieloruského Ministerstva zahraničných vecí.

Líder zjednotenej bieloruskej opozície Alexander Milinkevič povedal, že vláda, „ktorá s beštiálnou krutosťou rozohnala pokojných demonštrantov, úplne zničila svoju autoritu a stratila podporu ľudí.“ Uviedol: „Sme odhodlaní pokračovať v masových protestoch proti sfalšovaným výsledkom volieb. Nebudeme čakať päť rokov, aby sme oslobodili bieloruský národ spod vlády tých, ktorí už dávno stratili zákonné i morálne právo vládnuť.“

Delegácia Európskeho parlamentu pre vzťahy s Bieloruskom zaslala bieloruskému opozičnému lídrovi Milinkevičovi list, v ktorom mu vyjadrila svoju podporu. Europoslanci v liste uvítali mierové demonštrácie proti nedemokratickému charakteru prezidentských volieb v Bielorusku. Ubezpečili opozíciu o podpore Európskeho parlamentu pre demokratické zmeny v Bielorusku. Zároveň uviedli, že na XVII. kongrese Európskej ľudovej strany, ktorý sa uskutoční 30.-31. marca v Ríme, budú ako pozorovatelia prizvané dve bieloruské opozičné strany: Bieloruský národný front a Zjednotená občianska strana.

Pozície

„Vyzývam bieloruskú vládu, aby začala dodržovať princípy demokracie,“ vyhlásila komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner.

Bogdan Klich za Skupinu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) a Európskych demokratov (EĽS-ED) uviedol, že EÚ potrebuje hlbokú revíziu vzťahov voči Bielorusku. „Musíme izolovať bieloruskú vládu, nie však bieloruskú spoločnosť. Potrebujeme sankcie, no tie musia byť také, aby postihli politických predstaviteľov a nie bežných občanov.“ V tejto súvislosti spomenul napríklad zavádzanie víz pre vstup do EÚ vysokým politickým predstaviteľom na jednej strane a otváranie hraníc voči bieloruským občanom na strane druhej. V mene EĽS-ED tiež navrhol zavádzanie rôznych študijných pobytov pre mladých bieloruských občanov.

Jan Marinus Wiersma zo Socialistickej skupiny v EP (SES) označil bieloruské voľby za skutočné porušenie základných pravidiel demokracie. Aj on sa vyslovil za tzv. „inteligentné sankcie“ a navrhol tiež podporu bieloruskej opozície. „Obyvateľom Bieloruska musíme pomôcť a o potrebe tejto pomoci musíme presvedčiť aj ostatných. Musíme zaujať oveľa silnejší postoj ako USA.“

Jeanine Hennis-Plasschaert sa v mene Skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) pléna pýtala, prečo sa o vhodných opatreniach nediskutovalo vopred, a načrtla tiež tému vzťahov EÚ s Ruskom: „Ako to, že nebol vopred vypracovaný plán vhodných sankcií? Veď zmanipulovaný výsledok volieb sa dal už vopred očakávať.“ Ako ďalej uviedla, po oznámení výsledkov volieb Putin Lukašenkovi gratuloval, čím ignoroval závery OBSE. „Nebolo by vhodné, aby Rada a Európska komisia začala viesť s Putinom konštruktívny rozhovor? Nie je predsa možné, aby mu blahoželal, keď sa v tej krajine šliape po ľudských právach.“

Elisabeth Schroedter zo Skupiny zelených/Európskej slobodnej aliancie (Zelení/EFA) vyzvala, aby Lukašenkove klamstvo o zvolení nebolo akceptované. „Našou nádejou sú všetci ľudia, ktorí teraz protestujú v Minsku na námestí. Tí ľudia sú naši spojenci a naši budúci partneri a ja im chcem teraz odovzdať náš pozdrav a podporu.“ Na programe summitu G8 by malo byť podľa nej aj Rusko a jeho vzťahy s Lukašenkovým režimom. „Ten, kto Lukašenka podporuje, nemôže byť dôveryhodným partnerom EÚ“, uviedla na záver svojho príspevku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA