EÚ chce užšie obchodné styky s Ukrajinou

Stabilná politická situácia po očakávaných septembrových voľbách by mohla urýchliť vstup Ukrajiny do WTO a finalizovať „rozšírenú dohodu“ s EÚ, povedala Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner po stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničia Arsenij Jacenjukom v Bruseli.

Pozadie

EÚ opakovane vyzývala Ukajinu k prekonaniu vnútornej politickej krízy, ktorá sa začala v apríli tohto roku. Prezident Juščenko vtedy vyhlásil predčasné voľby, ktoré premiér Janukovič dodnes odmieta. Dvaja menovaní politickí lídri sú hlavnými rivalmi od oranžovej revolúcie v roku 2004.

Rokovania o novej „rozšírenej dohode“, ktorá by mala zahŕňať zónu voľného obchodu a posilnenú spoluprácu v energetickej oblasti sa začali 5. marca 2007.

Otázky

Ferrero-Waldner povedala po stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničia, že „došlo k posunu ohľadne rozšírenej dohody“ a zostávajú už len „niektoré menšie otvorené otázky o vstupe Ukrajiny do WTO“.

EÚ tlačí na „skorý vstup“ svojej susednej krajiny do Svetovej obchodnej organizácie, s cieľom  „pripraviť cestu pre negociácie o zásadnej a komplexnej zmluve o voľnom obchode“, ktorá by sa stala jadrom novej dohody.

Ukrajina chce vstúpiť do WTO do konca roka.

Komisarka pre vonkajšie vzťahy ale zdôraznila, že Ukrajina by mala najprv prekonať vnútornú politickú krízu a zaistiť, že nadchádzajúce voľby 30. septembra budú „realizované demokraticky a v súlade s medzinárodnými štandardami“.

Ukrajinský minister zahraničia Arsenij Jacenjuk prisľúbil, že „Ukrajina bude mať transparentné, demokratické a legitímne voľby“. Povedal: „Uvedomujeme si, že demokratické voľby sú istým spôsobom spojené so vzťahmi Ukrajina-EÚ. Preto máme záujem na tom, aby tieto voľby boli najtransparentnejšie, aké sme kedy mali.“

Ferrero-Waldner sa vyjadrila, že dohoda bude najpokrokovejšia v rámci našej susedskej politiky“ a, že EÚ „urobí všetko aby sa realizovala čo najskôr“.

Jacenjuk doddal, že bližšie vzťahy s EU sú „voľbou ukrajinského obyvateľstva“. Povedal: „V tomto nemáme žiadne rozpory medzi politickými skupinami. Každý podporuje európsku integráciu a našu cestu do EÚ.

Pozície

Poslanec Michael Gahler, člen skupiny EĽS-ED (EPP-ED) a podpredseda Výboru pre zahraničné veci povedal: „Ukrajina má teraz šancu určiť tempo svojho prístupu. Bohužiaľ, existujú obavy, či vôbec môže byť takýto náročný program implemntovaný. Preto považujem nadcházajúce parlamnetné voľby a následné zostavovanie vlády tiež za  test, aby sme videli, ktorým smerom sa krajina bude vyvýjať.“

Generálny tajomník Rady Európy, Terry Davis, povedal: „Pre ukrajinských lídrov, sú voľby 30. septembra testom medzinárodnej kredibility, štátnictva a zodpovednosti“. „Som si vedomý, že ukrajinské úrady sú viazené výkonom svojich povinností, ale každý musí s nimi spolupracovať. Každý musí pochopiť, že svet sa pozerá“, dodal.

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) kritizoval EÚ ešte pred spomínaným stretnutím, že by nemala odmeňovať Ukrajinu za jej slabý enviromentálny profil. Vo svojom vyhlásení WWF uvádza: „Európska komisia a členské štáty odsúhlasili 22 miliónov eur Ukrajine ako uznanie za proces, ktorý sa dosiahol v implementácii dohodnutej reformnej agendy v rámci susedskej politiky (ENP). WWF sa domnieva, že Ukajina by nemal byť ocenená peniazmi za jej slabé výsledky v enviromentálnom dozore, v regionálnej spolupráci, rešpektovaní medzinárodných dohôd, ako aj za slabé výsledky pri predchádzaní znečisteniu a udržateľnom zaobchádzaní s prírodnými zdrojmi; teda v kľúčových častiach Akčného plánu EÚ-Ukrajina.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA