EÚ do 2010 zavrie brány

Brusel oznámil, že EÚ po vstupe Rumunska a Bulharska v roku 2007 alebo 2008 zmrazí proces rozširovania najmenej do roku 2010. Zmaril tak nádeje Chorvátska na skoré členstvo v Únii.

 

Krátka správa

„Po Rumunsku a Bulharsku… nepredpokladáme počas nasledujúcich rokov vstup žiadnej krajiny minimálne do konca desaťročia,“ vyhlásil komisár pre rozširovanie Olli Rehn 6. júna vo svojom vystúpení vo francúzskom parlamente.

„Ďalšou potenciálnou členskou krajinou bude pravdepodobne Chorvátsko, hovorím pravdepodobne, pretože krajina musí najprv splniť všetky potrebné podmienky,“ dodal Rehn podľa balkánskej tlačovej agentúry DTT-NET.com.

Pozastavenie procesu rozširovania do roku 2010 však zmarí nádeje Záhrebu zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009. Prístupové rokovania Chorvátska s EÚ začali v októbri 2005.

Olli Rehn spochybnil aj tempo prístupového procesu ďalších krajín Západného Balkánu a prirovnal ich situáciu k problematickému začatiu prístupových rokovaní Bruselu s Tureckom. „Proces [s Ankarou]bude dlhý a nemá zaručený výsledok. To isté platí aj pre krajiny Západného Balkánu, ktoré sú v počiatočných fázach vzťahov s EÚ.“

Turecko a Macedónsko sú zatiaľ okrem Chorvátska, Bulharska a Rumunska jedinými krajinami s oficiálnym kandidátskym statusom, no európska budúcnosť bola sľúbená aj Albánsku, Bosne a Hercegovine, Srbsku, Čiernej Hore a provincii Kosovo, ktorá je v súčasnosti pod správou OSN.

Turecko začalo prístupové rokovania s EÚ v októbri 2005, pričom rokovania budú podľa expertov trvať najmenej desať rokov, a Francúzsko a Nemecko navrhujú udeliť krajine s väčšinovou moslimskou populáciou iba „privilegované partnerstvo“ ako lepšiu alternatívu plného členstva.

Dátum 2010 je spojený s pokračujúcou diskusiou EÚ o ústave, inštitucionálnej a rozpočtovej reforme. Členské štáty by o novom modeli Únie mali rozhodnúť v roku 2009.

Zmätok v pôvodnom scenári rozširovania spôsobili Francúzsko a Holandsko, keď v minuloročných referendách odmietli Európsku ústavu.

Vlády členských štátov EÚ už vyvolali pochybnosti o prísľube členstva balkánskym krajinám z roku 2003 svojim výrokmi, že členstvo v EÚ bude závisieť od „absorpčnej kapacity EÚ” – čo v eurožarogóne znamená problémy s riadením 27 alebo viac práv veta a komisárov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA