EÚ odvrátila rumunský úder Srbsku

Rumunsko sa včera neúspešne pokúsilo zablokovať kandidátsky štatút pre Srbsko.

Nečakane dramatické stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ sa včera skončilo uznesením, že Srbsku bude na tohtotýždňovom stretnutí európskych lídrov EÚ udelený štatút kandidátskej krajiny. Okrem toho sa ministri dohodli, že začnú práce na „štúdii uskutočniteľnosti" pre Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Kosovom, čo je základný krok v európskej integrácii.

Rozhodnutie je odrazom pokroku v rokovaniach medzi Belehradom a Prištinou a dohodou z 24. februára o formulácii, na základe ktorej sa bude môcť Kosovo zúčastňovať medzinárodných regionálnych fór. Dohoda tiež padla v otázke hraníc medzi Kosovom a Srbskom.

O prekvapenie na včerajšej Rade ministrov sa postarala Bukurešť, ktorá sprvu odmietla dať súhlas s posunutím Srbska a Kosova bližšie k členstvu v EÚ. Rumunská delegácia komunikovala ako dôvod svoje obavy o práva rumunskej menšiny žijúcej v Srbsku. Niektorí z etnickej skupiny tzv. Valachov žijúcej v Rumunsku sa považujú za Rumunov, zatiaľ čo iní o sebe uvažujú ako o Srboch. Spolu ich v krajine žije asi 40 000. Rumunsko hovorí o 30-tisícovej rumunskej menšine v Srbsku.

Rumunsko je tiež, podobne ako Slovensko, jedným z piatich členských krajín EÚ, ktoré neuznali nezávislé Kosovo. 

Dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen, trval na strtnutí na tom, že Srbsko splnilo všetky oficiálne podmienky pre získanie kandidátskeho štatútu. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle mal údajne obviniť Rumunsko z toho, že si rieši vnútornú politiku na európskej úrovni.

Švédsky šéf diplomacie Carl Bildt pre médiá vyhlásil, že Rumunsku „chýba európsky duch“. Neskôr bol Bildt prvý z politikov, ktorí tweetoval, že sa dohoda našla a pogratuloval Srbsku.

"Verím, že rozhodnutie zajtra potvrdia hlavy štátov a vlád na Európskej rade“, povedal eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle. „Robí na nás veľký dojem pokrok, ktorý Srbsko dosiahlo a výsledky pokiaľ ide o efektívnu, inkluzívnu a reprezentatívnu spoluprácu."

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA