EÚ podporuje demokratické sily v Bielorusku

Opozičné sily v Bielorusku potrebujú pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v marci zvýšenú podporu EÚ. 26. februára začali v krajine vysielať rozhlasová a televízna stanica, financovaná zo zdrojov Únie.

 

Krátka správa

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v Bielorusku opozičné sily potrebujú stále viac podpory zo strany EÚ, aby sa mohli postaviť režimu prezidenta Lukašenka. Na konferencii v Prahe, organizovanej Parlamentným zhromaždením Rady Európy (PACE) európski politici vyjadrili svoju podporu demokratickej opozícii v krajine, a zdôraznili, že Európa môže a mala by sa viac angažovať v pomoci bieloruským opozičným stranám a mimovládnym organizáciám.

„Musíme spolupracovať so všetkými medzinárodnými organizáciami ako Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na novej stratégii pre podporu občianskej spoločnosti, občanov a demokratických síl,“ uviedol predseda PACE Rene Van der Linden.

V mene bieloruskej opozície vystúpil Vincuk Vancorka zo Strany ľudového frontu, podporovateľov opozičného prezidentského kandidáta Alexandra Milinkeviča, a povedal, že „to, čo sa dnes deje v mojej krajine, je absolútne v rozpore s európskymi hodnotami. Potrebujeme silnú demonštráciu solidarity od európskych susedov a bratov.“

EÚ už vyjadrila značné obavy o možnosť spravodlivých prezidentských volieb v Bielorusku a 26. februára spustila vysielanie novej televízie a rozhlasovej stanice v ruskom a bieloruskom jazyku, zamerané na Bielorusko. Projekt pod názvom Európske rádio pre Bielorusko a Rádio pobaltská vlna sa uskutočňuje pod záštitou konzorcia ruských, nemeckých, poľských, litovských a bieloruských partnerov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA