EÚ požaduje celosvetový zákaz trestu smrti

EÚ žiada okamžité celosvetové moratórium na vykonávanie trestu smrti. Uvádza sa to stanovisku nemeckej vlády, ktorá do júna predsedá EÚ.

Krátka správa:

„Víťazstvo v boji proti trestu smrti je ešte ďaleko,“ píše sa v stanovsiku. Trest smrti sa stále vykonáva v 66 krajinách sveta, vrátane mnohých štátov USA, Číny, Saudskej Arábie či Iránu.

Grécko a Taliansko podpísali protokol o vybudovaní plynovodu, ktorý bude do krajín EÚ dopravovať zemný plyn z Kaspického regiónu cez Turecko. Plynovod, ktorý má byť dokončený v roku 2011, má obmedziť závislosť Únie od ruského plynu.

EK začala proces, ktorého výsledkom by mohlo byť výrazné obmedzenie alebo úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách vo všetkých členských štátoch EÚ. Podľa oficiálnych údajov zákaz fajčenia verejných miestach a na pracoviskách podporujú štyria z piatich Európanov.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla podľa údajov Eurostatu v decembri 12 %, čím sa v porovnaní s novembrom znížila o 0,3 %. Slovensko má tak aj naďalej druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti v rámci EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA