EÚ sa nedohodla o postupe voči Srbsku

Holandsko zablokovalo snahu EÚ o posunutie vzťahov so Srbskom na vyššiu úroveň. S odvolaním sa na hlavného žalobcu ICTY tvrdí, že Belehrad nerobí dosť aby, chytil Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča.

Na včerajšom (15.9.) rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy ministri zahraničia EÚ neboli schopní dospieť k jednotnej pozícii k odblokovaniu obchodnej dohody (Interim Trade Agreement) so Srbskom. Tá je súčasťou Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA), podpísanej v apríli.

Holandská vláda zostáva pevná vo svojom postoji a v Rade podľa očakávania zablokovala rozhodnutie o implementovaní obchodných ustanovení dohody. Jedine susedné Belgicko podporilo holandský postoj. Ostatných 25 členských štátov, Európska komisia, zvlášť komisár pre rozšírenie Olli Rehn, Francúzske predsedníctvo i šéf zahraničnej politiky Javier Solana sú naopak zástancami názoru, že Srbsku by sa mala ukázať dobrá vôľa zo strany EÚ po tom, čo vydalo do Haagu Radovana Karadžiča.  

Holandský minister zahraničia Maxim Verhagen však povedal, že napriek pozitívnym krokom, Srbsko ešte nevykazuje “plnú spoluprácu” s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Pod plnou spoluprácou Holandsko rozumie vydanie Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča, posledných zostávajúcich podozrivých z vojnových zločinov, ktorí sú stále na úteku. Odblokovanie dodody musí podľa ministra závisieť len od konkrétnych opatrení, ktoré Srbsko v budúcnosti urobí a nie od sľubov.   

Dôležitú úlohu zohral názor Serga Brammertza, hlavného žalobcu ICTY, ktorý po návšteve Belehradu informoval ministrov EÚ o situácii a miere spolupráce Srbov s tribunálom. Podpredseda srbskej vlády nebol ráno pred rokovaním príliš optimistický. „Posledné informácie nie sú príliš povzbudivé“, povedal agentúre Tanjung. Holandský minister po rokovaniach zhrnul Brammertzovu správu: „Počuli sme od neho (Brammertza), že Srbsko v niektorých bodoch dosiahlo pokrok, dodal ale že podľa Brammertza „je potrebné oveľa viac práce“ pre zadržanie zostávajúcich podozrivých a lepšiu ochranu svedkov.

Srbsko považuje takýto verdikt Rady za nespravodlivý, nie všal na dôvod zmeniť proeurópsky kurz krajiny. Eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn Srbsku odporučil, aby sa pokúsilo ustanovenia dohody iplementovať jednostranne. Dokáže to podľa neho schopnosť Srbska implementovať zmluvu a v konečnom dôsledku urýchli proces integrácie Srbska do EÚ, píše portál B92.

Ďalšie rokovania o podobe vzťahov medzi EÚ a Srbskom by sa mali konať 13. októbra. Francúzsky minister zahraničia povedal, že sa pokúsi presvedčiť, že Holandsko, aby sa vzdalo svojho veta.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA