EÚ si má vybrať. Srbsko alebo Kosovo

EÚ dostala od Srbska ultimátum. Má si vybrať buď Srbsko v "celku" alebo nový štát na mape Európy.

Krátka správa

Podľa srbského premiéra Vojislava Koštunicu dospela situácia do bodu, kedy si Európska únia musí vybrať. Vo svojom vyhlásení uvádza, že EÚ bude mať partnera buť v celom, suverénnom Srbsku alebo v „kvázi“ štáte na srbskom území. Uvádza sa to v písomnom vyhlásení zvrejnenom agetúrou Reuters.

Koštunica odmieta aj civilnú misiu EÚ zloženú z policajtov, prokurátorov a sudcov, na ktorej vyslaní sa európska 27-čka zhodla. Dátum jej vyslania zatiaľ nebol stanovený, mohlo by sa tak stať na stretnutí ministrov zahraničia EÚ 28. januára 2008. Srbsko podľa Koštunicu nepodpíše Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) v prípade, že EÚ misiu naozaj vyšle. SAA bola so Srbskom parafovaná v novembri 2007, jej podpis sa očakával na konci januára 2008.

Kosovo bude pravdepodobne hrať hlavnú úlohu v predvolebnej kampani. Srbi si budú 20. januára voliť novú hlavu štátu. Druhé kolo, ak bude potrebné, sa uskutoční na začiatku februára.

Srbský parlament prijal 26. decembra deklaráciu, v ktorej sa uvádza, že v prípade ak Západ uzná nezávislosť Kosova, Srbsko už nebude usilovať o integráciu do európskych šrtruktúr a prehodnotí diplomatické vzťahy tak s EÚ ako aj s USA.   

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu zaslal list ministrovi zahraničných vecí predsedajúcej krajiny EÚ – Slovinska, Dimitrijovi Rupelovi, v ktorom ho žiada, aby sa zasadil za vyriešenie “posledného problému, ktorý zostal z dezintegrácie bývalej Juhoslávie”, píše EU business.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA