EÚ tlačí na politické riešenie krízy na Ukrajine

Predseda Komisie José Manuel Barroso vyzval na hľadanie riešenie politickej krízy na Ukrajine. Prezident Juščenko bol upozornený, že pretrvávajúca kríza môže spôsobiť spomalenie rozhovorov o novej „Posilnenej dohode“ s Ukrajinou. Medzi tým Juščenkov politický rival, premiér Viktor Janukovyč, hľadá podporu Európy v Štrasburgu.

Krátka správa

17. apríla 2007 predseda Komisie J. M. Barroso na tlačovom brífingu povedal: „Môj odkaz prezidentovi Juščenkovi a ukrajinskému ľudu: podporujeme demokraciu a stabilitu na Ukrajine. Povzbudil som prezidenta Juščenka k nachádzaniu priechodného riešenia pre všetky strany s dôrazom na princípy demokracie a vládu zákona.“

Viktor Juščenko odpovedal, že Ukrajina „bude hľadať politické a demokratické riešenie“ pre vymanenie sa zo súčasnej krízy a bude sa všemožne snažiť vyhnúť sa použitiu sily. Zároveň podčiarkol, že podľa jeho názoru nevyhnutným predpokladom pre nájdenie riešenia sú predčasné voľby.

Obaja ukrajinskí lídri, pro-západný prezident a aj k Rusku inklinujúci premiér, cestovali po Európe, aby diskutovali na tému krízy vo svojej krajine.

Juščenkov rival Viktor Janukovyč, ktorý má podporu väčšiny poslancov v parlamente, odmietol akceptovať Juščenkov dekrét o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb. Práve tieto kroky oboch lídrov vrhli Ukrajinu do stavu krízy.

17. apríla 2007 začal Ústavný súd konanie, v ktorom má preskúmať, či je vydanie prezidentského dekrétu o rozpustení parlamentu a predčasných voľbách v súlade so zákonom.

Premiér Janukovyč vo svojom posolstve Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy 17. apríla 2007 povedal, že rozhodnutie Ústavného súdu bude rešpektovať. Zároveň však dodal, že ak súd skonštatuje, že dekrét je nezákonný, bude iniciovať voči prezidentovi Juščenkovi procedúru „impeachmentu“ (t.j. hlasovanie v parlamente o udelení sankcií vysokému štátnikovi za zneužitie právomocí, prípadne za vlastizradu; výsledkom tohto hlasovanie môže byť aj odvolanie štátnika).

Barroso vyjadril nádej, že „súčasné politické ťažkosti budú čoskoro vyriešené. Potom sa budeme môcť posunúť vpred“ aj v rokovaní o novej „Posilnenej dohode“ medzi EÚ a Ukrajinou. Zároveň varoval, že pertrvávajúca politická nestabilita by mohla spôsobiť ďalšie pozastavenie v týchto rozhovoroch.

EÚ a Ukrajina otvorili začiatkom apríla rokovania o novej „Posilnenej dohode,“ ktorá by zahŕňala zónu voľného obchodu a zvýšila by zároveň mieru spolupráce v oblasti energetiky. Ďalšie kolo rozhovorov by sa malo uskutočniť 23.-24. mája 2007 v Bruseli. (Viac o „Posilnenej dohode: EurActiv.sk 06/03/2007)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA