EÚ vraj za sestričky neplatila

Po zmiernení trestu smrti pre päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára na doživotné väzenie sa vynárajú pochybnosti, kto vlastne zaplatil odškodné pre rodiny nakazených detí.

Krátka správa

Odškodné v sume 460 miliónov dolárov poskytnuté rodinám líbyjských detí nakazených HIV podľa vyhlásenia eurokomisárky pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner nepochádza zo zdrojov EÚ. Podľa jej slov to bola Kaddáfiho nadácia, ktorá peniaze vyplatila. Líbyjský minister zahraničných vecí Rahmán Šalghám v súvislosti s prípadom obvinenia piatich bulharských sestričiek a palestínskeho lekára nepriamo vyzval EÚ a Bulharsko na podniknutie ďalších krokov.

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš včera s predstaviteľmi Generálneho riaditeľstva EK pre životné prostredie rokoval o stave a postupoch v odstraňovaní kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline. Slovenská strana chce v rámci týchto technických konzultácií vyvrátiť podozrenia z porušenia európskeho práva. Predstavitelia Komisie by sa mali budúci týždeň oboznámiť s aktuálnou situáciou v dolinách aj priamo na mieste.

Európska komisia vydala „Plán uplatňovania rovnosti žien a mužov 2006-2010“, ktorého cieľom je odstraňovanie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien. Komisia chce za súčasného neprijateľného stavu, keď muži zarábajú v priemere o 15 % viac než ženy, podniknúť opatrenia, ktoré by viedli k rovnosti odmeňovania, ako aj k vytvoreniu lepších podmienok na zlaďovanie rodinného a profesionálneho života pre ženy.

Taliansky premiér Romano Prodi sa počas svojej návštevy Slovenska vyslovil, že náš vstup do eurozóny a do schengenského priestoru v plánovaných termínoch vidí realisticky.

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ by sa mali budúci týždeň dohodnúť na vyslaní ročnej mierovej misie na ochranu dárfúrskych utečencov v Čade. Čadská vláda plne podporuje takúto iniciatívu.

Poľský europoslanec Maciej Giertych, ktorý je autorom brožúrky s antisemitským charakterom, svojím prirovnaním nemeckej kancelárky Angely Merkelovej k Hitlerovi vyvolal ďalšiu vlnu pobúrenia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA