EÚ zmrazila majetok bieloruských politikov

Únia zmrazuje majetok 36 top bieloruských lídrov kvôli nezrovnalostiam v marcových prezidentských voľbách a následných tvrdých zákrokoch režimu proti opozícii.

 

Krátka správa

Rada 18. mája rozhodla, že jedným z odvetných opatrení proti zmanipulovaným prezidentským voľbám, ktoré sa konali 19. marca, bude zmrazenie bankových účtov a majetku bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a ďalších 35 predstaviteľov bieloruského režimu. Toto nové rozhodnutie je záväzné pre všetky členské štáty EÚ. Opatrenie sa nebude sa týkať humanitárnej pomoci.

V apríli EÚ unisono s USA zaviedla zákaz na vycestovanie bieloruských predstaviteľov. Washington však majetok Lukašenkových ľudí na rodiel od Únie ešte nezmrazil.

Lukašenko je pri moci už tretie volebné obdobie, konkrétne od roku 1994. V posledných voľbách získal 83% hlasov. Únia obvinila Lukašenka z nerešpektovania medzinárodných volebných štandardov a porušovania práv opozície.

Bieloruskí predstavitelia zhodnotili konanie EÚ ako zbytočné, nekonštruktívne a zaujaté. Agentúra Reuters citovala jedného z predstaviteľov, ktorého sa opatrenia EÚ dotýkajú, keď povedal: „Pri takých opatreniach sa nemôžete sa ubrániť smiechu”.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA