Eurofondy na dosah

Národný strategický referenčný rámec, na základe ktorého bude môcť Slovensko čerpať peniaze z eurofondov na roky 2007 až 2013, by mal byť schválený s konečnou platnosťou do 17. augusta.

Krátka správa

Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek to oznámil po rokovaniach s riaditeľom Direktoriátu Európskej komisie pre regionálnu politiku José Palmom Andrésom. Vláda do spomínaného dokumentu už doplnila všetky pripomienky Bruselu a Európska komisia súhlasí s jeho konečnou podobou. Slovensko môže začať s prípravou na vyhlasovanie výziev na projekty z eurofondov.

Eurokomisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini rokoval s predstaviteľmi amerického ministerstva pre národnú bezpečnosť o nových amerických pravidlách. Podľa nich sa budú musieť všetci občania z krajín s bezvízovým režimom s USA zaregistrovať a vyplniť elektronický dotazník 48 hodín pred odletom do USA. EÚ zvažuje podobné opatrenie voči občanom USA, ale aj občanom tretích krajín s bezvízovým stykom s EÚ.

Vysoký splnomocnenec EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana privítal dohodu medzi ôsmimi frakciami dárfúrskych povstaleckých skupín, ktorá je základom pre rokovania so sudánskou vládou. Mierové vyjednávania v Dárfúre (oblasť Sudánu) sú podľa neho na dobrej ceste.

Európska komisia schválila prevzatie britskej spoločnosti Hanson PLC, ktorá vyrába prísady do stavebných materiálov, najväčším nemeckým výrobcom cementu HeidelbergCement. Táto fúzia podľa Komisie neohrozí hospodársku súťaž na európskom trhu, keďže sa aktivity obidvoch spoločností dopĺňajú.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA