Európska komisia udelila historicky najvyššiu kartelovú pokutu

Európska komisia včera uvalila rekordnú pokutu 992 mil. eur za cenový kartel vo výrobe a v inštalácii výťahov a eskalátorov v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku.

Krátka správa:

Európska komisia zavŕšila vyšetrovanie spoločností  KONE, Otis, Schindler a ThyssenKrupp, ktoré v rokoch 1995 až 2004 spolupracovali nedovoleným spôsobom a predražovali tak výrobu a prevádzku výťahov a eskalátorov v spomínaných krajinách. Išlo pritom o dodávky obrovského rozsahu, ktoré podliehali tendrom. Koncerny sa však o nich navzájom informovali a zosúlaďovali svoje cenové ponuky tak, aby bol dopredu jasný ich víťaz. Európska komisia  z tohto dôvodu pristúpila k udeleniu najväčšej kartelovej pokuty vo svojej histórii.

Izrael požaduje oficiálne  odsúdenie brožúrky s rasistickým obsahom “Vojna civilizácií v Európe” zo strany poľskej vlády. Jej autorom je totiž poľský europoslanec, ktorý je zhodou okolností otcom súčasného poľského vicepremiéra a ministra školstva Romana Giertycha.

Európska únia žiada v súvislosti s jej nedávnym rozšírením o Bulharsko a Rumunsko zvýšenie finančných príspevkov zo strany Islandu, Nórska a Lichtenštajnska, ktoré tvoria súčasť Európskeho hospodárskeho priestoru.

Podľa európskych štatistík zarobí žena za rovnaký čas v priemere o 15 % menej ako muž. Na túto skutočnosť chcú v najbližších dňoch poukázať európski socialisti.

Malta chce v najbližšom čase požiadať o vstup do eurozóny. Jej cieľom je zaviesť euro spolu s Cyprom v roku 2008.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA