Európska komisia verzus automobilová loby

Európska komisia dnes rozhodne o znížení emisií CO2 z áut do roku 2012.

Krátka správa:

Blížiace sa rozhodnutie Európskej komisie vyvoláva diskusie o konkrétnej výške zníženia povolených emisií CO2 z áut do roku 2012. Eurokomisár pre životné prostredie Stavros Dimas presadzuje ich zníženie na 120 g na km zo súčasných priemerných 163 g na km, takúto výšku však mnohé automobilky považujú za likvidačnú. Výsledné rozhodnutie bude podľa všetkého kompromisom medzi obidvoma stranami.

Až 72 % slovenských ekonómov sa domnieva, že Slovensko splní maastrichtské kritériá v plánovanom termíne a v roku 2009 zavedie euro. Vyplýva to z nedávneho prieskumu Inštitútu pre ekonomické reformy. Za hlavný faktor pritom označujú pokles ceny ropy a posilnenie koruny.

Parlamentný výbor pre európske záležitosti odsúhlasil podporu návrhom splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtissariho. Slovensko bude pri rokovaniach na pôde Európskej únie presadzovať osamostatnenie Kosova.

Moskva hrozí Poľsku ďalším znížením importu, ak neprestane blokovať rokovania o Dohode o partnerstve a spolupráci medzi Ruskou federáciou a EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA