Európska únia bude oslavovať

Berlín bude tento víkend miestom hlavných osláv polstoročnice Európskej únie.

Krátka správa:

Tento víkend si celá Európska únia bude pripomínať 50. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré položili základ súčasnej EÚ. Berlín sa ako hlavné mesto predsedajúcej krajiny stane miestom oficiálnych osláv, na ktorých by sa mali zúčastniť desiatky tisíc občanov z celej EÚ. Európska únia pri tejto príležitosti vydá špeciálnu dvojeurovú mincu.

V Berlíne sa pri tejto príležitosti zídu lídri členských štátov EÚ. V nedeľu by mali slávnostne prijať text Berlínskej deklarácie, ktorá by mala vyzdvihnúť najväčšie doterajšie úspechy únie. Zároveň by mala obsahovať cieľ prijatia euroústavy do roku 2009.

Moldavský premiér Vasile Tarlev by si prial podpísanie Asociačnej dohody s Európskou úniou do konca tohto roka. Predseda slovenskej vlády Robert Fico vyjadril podporu pre vstup Moldavska do Európskej únie a v tejto súvislosti mu ponúkol expertnú pomoc.

Ministri dopravy členských štátov EÚ včera schválili dohodu so Spojenými štátmi, známu ako „Otvorené nebo“. Dôsledkom tohto kroku by malo byť od marca 2008, kedy táto dohoda vstúpi do platnosti, otvorenie leteckého trhu väčšej konkurencii a následné zníženie ceny leteniek.

Európska komisia včera predložila písomné sťažnosti pred panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pre urovnávanie sporov v Ženeve v súvislosti s obvinením USA z dotovania výrobcu lietadiel Boeing v rokoch 1990-2004 formou nevratnej pomoci vo výške 23,7 mld. dolárov.

Európska komisia zažaluje Slovensko, Taliansko, Litvu, Holandsko a Portugalsko za nedostatky vo funkčnosti a dostupnosti vo využívaní núdzového záchranného čísla 112.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA