Európska ústavná zmluva v centre záujmu

Diskusia o podobe európskej ústavnej zmluvy, ktorá vyvrcholí na blížiacom sa summite EÚ, dominuje vzájomným rokovaniam medzi európskymi partnermi.

Krátka správa:

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala na ústretovosť a hľadanie kompromisov v otázke postojov jednotlivých štátov EÚ k pripravovanej európskej „ústavnej“ zmluve. Stalo sa tak po jej návšteve Poľska, kde po vzájomných rokovaniach s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskym nedospeli v tejto otázke k dohode. Poľsko nesúhlasí s hlasovacím systémom dvojitej väčšiny, ktorý by mala táto zmluva v Rade EÚ zakotviť. Systém, ktorý podľa poľského stanoviska zvýhodňuje veľké európske krajiny, naopak plne podporuje FrancúzskoŠpanielsko. Kľúčovým pre osud pripravovaného návrhu bude summit EÚ, ktorý sa uskutoční koncom tohto týždňa v Bruseli.

Z prieskumu uskutočnenom vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii, ktorý dnes uverejnil Financial Times, vyplýva, že  výrazná väčšina opýtaných požaduje uskutočnenie referenda o prijatí prípadnej prepracovanej formy ústavnej zmluvy EÚ.

Ministri zahraničia EÚ sa na zasadnutí v Luxemburgu dohodli, že ponúknu politickú aj finančnú pomoc novej palestínskej vláde na čele so Salámom Fajjádom, ktorá bola vymenovaná v piatok palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a v ktorej nemá zastúpenie hnutie Hamás.

Odvčera vykonávajú komisári EÚ na Slovensku kontrolu ochrany slovensko-ukrajinskej hranice v súvislosti s prípravou Slovenska na vstup do schengenského priestoru. Preverovanie technickej a personálnej pripravenosti potrvá až do konca tohto týždňa.

Jadrové fórum, o ktorého vznik sa počas uplynulého summitu EÚ zasadzovali SlovenskoČeská republika, sa bude konať dvakrát ročne striedavo práve v týchto 2 štátoch. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA