Ficove výroky opäť na pretrase

Europoslanci kritizujú slovenského premiéra Roberta Fica za použitie slova „páchatelia“ na označenie väznených bulharských sestričiek v Lýbii.

Krátka správa:

Z iniciatívy českej europoslankyne Jany Hybáškovej, ku ktorej sa pripojili jej ďalší traja kolegovia z frakcie ľudovcov (EPP), vzišiel otvorený list adresovaný slovenskému premiérovi, v ktorom ho vyzývajú na ospravedlnenie sa za použitie označenia „páchatelia“ pre obvinené bulharské sestričky. Ďalej iniciátori tejto výzvy žiadajú zmenu Ficovho vyhlásenia, z ktorého by malo byť odstránené práve toto pomenovanie.

Prípravy na zavedenie eura na Slovensku v roku 2009 vrcholia nielen zo strany vlády, ale aj konkrétnych podnikateľských subjektov. Firmy totiž budú musieť mesiac po stanovení výmenného kurzu, ktoré sa očakáva v máji alebo v júni budúceho roku, pristúpiť k stanovovaniu cien v korunách aj eurách zároveň. Možné problémy môžu pri vstupe do eurozóny nastať pri bankomatoch, pre ktoré ešte nie je stanovený presný scenár úprav.

Komisár pre rozšírenie EÚ Olli Rehn včera pred plánovanou cestou do Sarajeva vyjadril nespokojnosť EÚ s procesom uskutočňovania reforiem v Bosne. Bosna uzavrela s Európskou úniou posledné technické kolo rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode v decembri minulého roku. Európska únia však pred jej podpisom požaduje od Bosny uskutočnenie reformy polície, zmenu systému verejnoprávneho vysielania a zlepšenie spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

Európska únia včera podpísala Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Čiernou Horou, ktorá znamená pre tento štát  prvý krok k získaniu plnohodnotného členstva v EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA