Figeľ: Vzdelávanie je základ

Eurokomisár Ján Figeľ včera v Bratislave znovu zdôraznil potrebu investícií do vzdelávania, vedy a výskumu.

Krátka správa:

Na nadchádzajúcom Európskom summite bude Slovensko podľa Figeľa kritizované za nedostatočné investície do vedy a výskumu, ktoré by mali tento rok predstavovať len 0,8 % HDP. Cieľom Európskej únie je pritom navýšenie investícií do tohto sektoru až na úroveň 3 %. Eurokomisár sa počas svojej návštevy stretol aj s ministrom financií SR Jánom Počiatkom a tlmočil mu kladné stanovisko zo strany Európskej komisie ohľadne postupu príprav na prijatie eura na Slovensku.

Eurokomisárka pre vonkajšie vyťahy Benita Ferrerová-Waldnerová potvrdila  doterajší zdržanlivý postoj Európskej únie voči novej palestínskej vláde. EÚ podľa jej slov musí ešte vyčkať na rozdelenie postov v novej vláde a jej politiku voči Izraelu. Izraelská ministerka zahraničných vecí v tejto súvislosti vyzvala EÚ, aby neustúpila zo svojich pozícií a aby obnovenie rokovaní podmienila splnením požiadaviek medzinárodného spoločenstva.

Predstavitelia EÚ a Ukrajiny zahájili rokovania o vytvorení užších hospodárskych a politických vzťahov, ktorých vyvrcholením by malo byť podpísanie paktu medzi spomínanými aktérmi. Jeho súčasťou by mala byť aj otázka energetiky. Členstvo Ukrajiny v EÚ sa však v ňom nespomína.

Európska komisia včera revidovala „čierny zoznam“ aerolínií, ktoré majú zákaz lietať vo vzdušnom priestore Európy z dôvodu nesplnenia požadovaných bezpečnostných parametrov. Do zoznamu pribudla vyše tridsiatka lietadiel pakistanskej leteckej spoločnosti (PIA).

Telefónne čísla začínajúce  na 116 budú v krátkom čase v rámci všetkých členských štátov EÚ vyčlenené “pre služby sociálneho charakteru”. Unifikované čísla by mali slúžiť pre občanov EÚ na ľahšiu orientáciu napríklad v prípade potreby zablokovania kreditnej karty.

Nemecko ako predsednícka krajina EÚ odmietlo uznať voľby, ktoré sa uskutočnili cez víkend v Abcházsku z dôvodu podpory územnej integrity Gruzínska.


Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA