Fínsky premiér necháva rozširovaniu dvere otvorené

V prvom prejave pred Európskym parlamentom vo funkcii predstaviteľa Predsedníctva EÚ ponechal fínsky premiér Vanhanen otvorené dvere pre ďalšie nové členské krajiny. Posledné prieskumy naznačujú, že stále väčšie množstvo občanov EÚ má iný názor.

 

Krátka správa

Premiér Vanhanen informoval europopslancov o prioritách Fínskeho predsedníctva 5. júla 2006. Opäť podčiarkol, že rozširovanie bolo pre EÚ „úspešným príbehom“ a Únia by mala ponechať dvere otvorené aj ďalším krajinám. Podľa Fínskeho predsedníctva by malo RumunskoBulharsko dostať čo najskôr definitívne rozhodnutie o dátume pristúpenia. Rokovania o členstve Turecka a Chorvátska !sa budú naďalej hýbať vpred“ a Predsedníctvo podporí aj „európske ambície krajín Západného Balkánu“.

Hoci lídri EÚ stále hovoria o rozširovaní ako o „úspechu“, obyvatelia väčšiny členských krajín majú iný názor. Podľa najnovšieho Eurobarometera, ktorého výsledky budú prezentované dnes, naznačujú, že rozširovanie podporuje 45% občanov EÚ (o 4% menej ako na jar), 42% ju odmieta (+3%). V Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Fínsku nechce ďalšie rozširovanie 6 z 10 respondentov. Slováci ďalšie rozširovanie Únie vo väčšine podporujú, problém však vidia najmä vo vstupe Turecka.

Vanhanen sa tiež vyjadril k diskusiám na júnovej Rade o „absorpčnej kapacite“ EÚ: „Som veľmi rád, že to nebolo stanovené ako nové kritérium vstupu. Pre kandidátske krajiny by nemali byť stanovené žiadne nové kritériá. Súčasne je podmienkou, aby boli dodržané tie, ktoré existujú.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA