Frustrované Turecko kritizuje Nemecké predsedníctvo

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila potrebu väčšieho zblíženia sa EÚ a Turecka. Toto vyjadrenie nasledovalo po tvrdej tureckej kritike súčasného stavu rokovaní o členstve v EÚ.

Krátka správa

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan podrobil Nemecké predsedníctvo v rozhovore pre magazín Der Spiegel ostrej kritike. Podľa neho mohlo Nemecko poskytnúť Turecku viac podpory v situácii, kedy sa EÚ v decembri 2006 rozhodla dočasne pozastaviť rokovania v 8 z 35 prístupových kapitolách. Erdogan taktiež nazval rozhodnutie EÚ nepozvať Turecko na oslavy 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv „veľkou chybou.“ Toto rozhodnutie bolo podľa neho prijaté práve pod tieňom Nemeckého predsedníctva. V rozhovore požiadal Erdogan o jasnú perspektívu členstva pre svoju krajinu. Povedal: „Chceme jasný cieľový dátum, cestovnú mapu, časový harmonogram vyjednávaní.“ Zároveň dodal, že podľa jeho názoru by boli roky 2014/15 realistickým termínom vstupu do EÚ.

Po tejto kritike kancelárka Angela Merkelová opätovne uistila svojho tureckého partnera, že Nemecké predsedníctvo v rozhovoroch o členstve Turecka vyvinulo veľké úsilie pre „posun vpred.“ 15. apríla 2007 po stretnutí s Erdoganom v Hannoveri povedala: „Pozeráme vpred,“ ale opakujem, že výsledok rokovaní o členstve tejto krajiny zostáva nateraz „otvorený.“ Pri stretnutí s nemeckou kancelárkou použil Erdogan už zmierlivejší slovník, keď sa vyjadril, že počas predsedníctva Nemecka boli „rokovania posilnené.“

Turecká frustrácia z členstva v EÚ sa taktiež stala predmetom diskusií pre tamojšími nadchádzajúcimi prezidentskými a parlamentnými voľbami.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA