Gréci Turkov nechcú, Taliani asi áno

Podľa najnovšieho prieskumu je väčšina Grékov proti vstupu Turecka do EÚ. Nová talianska vláda je však Ankare, zdá sa, naklonená.

 

Krátka správa

Pri príležitosti 25. výročia vstupu Grécka do Európskej únie 28. mája 2006 bol zverejnený aj prieskum, podľa ktorého by až 64 percent opýtaných Grékov rado „zablokovalo“ žiadosť Turecka o členstvo v EÚ. V Aténach a Solúne, druhom najväčšom meste Grécka, odpovedalo v prospech vstupu Turecka do EÚ iba 23,4% respondentov.

Napriek nepriateľstvu voči žiadosti Ankary však 52% opýtaných uviedlo, že vzťahy medzi oboma krajinami sa v posledných rokoch zlepšili, zatiaľ čo podľa 39% zostali na rovnakej úrovni. Grécka vláda európske ambície Turecka podporuje.

Prieskum uskutočnil grécky denník Ethnos počas troch dní, po tom, čo sa 23. mája zrazilo turecké a grécke lietadlo. Pri nehode prišiel o život grécky pilot Atény obvinili tureckú F-16 z nebezpečných manévrov v gréckom vzdušnom priestore. Turecko zas obvinilo grécke letectvo z narušenia tureckého cvičenia v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Turecko v posledných dňoch trápil aj postoj novej talianskej stredoľavej vlády (EurActiv.sk, 18. máj 2006) k  svojej žiadosti o členstvo v Únii. Obavy vyvolalo vymenovanie bývalého premiéra Massima D´Alemu na post ministra zahraničných vecí. D´Alema, vtedajší premiér, patrí v dôsledku diplomatického sporu medzi oboma krajinami v roku 1998 k najmenej populárnym talianskym politikom v Turecku.

V roku 1998 došlo na letisku v Ríme k zatknutiu lídra teroristickej Kurdskej strany pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana a D´Alema opakovane odmietol vydať ho Turecku. Tento krok vyvolal najväčšiu diplomatickú krízu v dejinách taliansko-tureckých vzťahov.

Prvé náznaky politiky novej talianskej vlády sú však pre Turecko pozitívne. Nový štátny tajomník ministerstva obrany Giovanni Lorenzo Forcieri podľa portálu turkishdailynews.com vyhlásil, že Európania by si mali želať vstup Turecka do EÚ: „Turecko je mladá krajina, a má všetky predpoklady obohatiť EÚ,“ uviedol Forcieri na sympóziu vo Florencii. „Turecko mimo EÚ môže viesť jedine k prehĺbeniu náboženských rozdielov a ďalšej radikalizácii extrémistov,“ dodal.

Forcieri trval aj na tom, že Turecku patrí úloha „mosta“ medzi Európou a Áziou a vyhlásil, že je presvedčený, že nová talianska vláda je pripravená sa správať podľa týchto vyhlásení. „Nevidím žiadny rozpor medzi mojimi slovami a tým, čo si myslí minister zahraničných vecí,“ odpovedal Forcieri na otázku, či jeho názor odráža stanovisko ministra zahraničia D´Alemu.

Členské štáty EÚ v októbri 2005 rozhodli o začatí prístupových rokovaní s Tureckom, jeho vstup však musí jednomyseľne schváliť celá dvadsaťpäťka. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA