Irán bude vyjednávať

Irán je pripravený obnoviť rokovania s EÚ o jadrovej kríze bez predbežných podmienok. Čína vyzvala Teherán, aby prijal ponuku Európy a pozastavil obohacovanie uránu, Irán však aj naďalej túto alternatívu odmieta.

 

Krátka správa

Európsky súdny dvor včera zrušil dohodu o leteckej preprave z roku 2002 medzi EÚ a USA, ktorá vraj nechráni dostatočne súkromie európskych cestujúcich. Pri lete do USA totiž musí spoločnosť okrem mena pasažiera uviesť aj číslo telefónu či kreditnej karty a až ďalších 30 údajov, inak im hrozí dokonca zákaz letov do Ameriky. USA týmito opatreniami reagovali na teroristické útoky zo septembra 2001, teraz však podľa rozhodnutia súdu musí vzniknúť nová kolektívna dohoda alebo individuálne s každým členským štátom, po septembri budú zaužívané praktiky nezákonnými.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude slovenský diplomat Miroslav Lajčák aj naďalej pracovať na procese rozdelenia Srbska a Čiernej hory ako zastupiteľ Európskej únie. Lajčák už dohliadal na referendum, v ktorom sa Čiernohorci rozhodli za samostatnosť.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA