Irán európsku ponuku neprijal

Irán odmietol ponuku Európy na ľahkovodný reaktor a iné výhody a prezident Mahmúd Ahmadínežád vyhlásil, že sa nemienia vzdať svojho jadrového programu, na ktorý majú právo.

 

Krátka správa

Irán dokonca ponúkol Európe “úplatok”, keď nám sľúbil silné ekonomické stimuly ako protihodnotu za to, že uznáme jadrový iránsky program. V posledných rokoch sa s obchodmi obracal skôr na Východ, čiže Čínu a Rusko.

Časť konzervatívnych europoslancov napísali list prezidentovi futbalovej asociácie FIFA Seppovi Blatterovi, kde ho žiadajú o vylúčenie iránskeho mužstva z majstrovstiev sveta, ktoré začnú budúci mesiac v Nemecku. Chcú takto reagovať na Ahmadínedžádovu politiku, ktorá popiera holokaust, chce vymazať Izrael z mapy sveta a odmieta vzdať sa jadrového programu.

USA varovala Úniu, že sa vyostrí spor pre dotácie výrobcom lietadiel, ak poskytne ďalšie úvery firme Airbus. Spor sa tiahne už dlho a Amerika v ňom obviňuje Európu, že návratné pôžičky sú v skutočnosti dotáciami, Európa to isté vraví o americkej spolupráci s Boeingom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA