Irán ignoruje mocnosti

Ministri diplomacie krajín G8 vyzvali Irán, aby sa na budúci týždeň vyjadril k ponuke, ktorú mocnosti navrhli ako riešenie problému, ktorý vznikol pre iránsky jadrový program.

 

Krátka správa

Irán však vyhlásil, že si počká do augusta, ako už dávnejšie ohlásil. To, že po BR OSN Irán ignoruje aj mocnosti len utvrdzuje zahraničie v podozrení, že Teherán sa snaží vyrobiť jadrovú zbraň.

Španielsko začne rokovať s baskickou separatistickou organizáciou ETA. Včera to v priamom prenose povedal španielsky premiér José Luis Rodriguéz Zapatero, presný termín začatia rokovaní však nezverejnil. Stane sa tak aj napriek protestom opozičnej Ľudovej strany, keďže premiéra na to oprávňuje rezolúcia parlamentu prijatá v roku 2005, ktorá podmienila začatie vyjednávaní zložením zbraní na strane teroristou z ETA.

Fínsko od zajtra nahradí Rakúsko na poste predsedajúcej krajiny EÚ. Aj keď Fíni nebudú musieť riešiť až tak sporné témy ako rozpočet, čo museli zvládnuť Rakúšania a pred nimi Briti, nebude Fínske predsedníctvo úplne bezproblémové. Budú musieť rozhodnúť o vstupe Bulharska a Rumunska aj o osude euroústavy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA