Island sa rúti do EÚ nevídanou rýchlosťou

Podľa diplomatov dnes ministri zahraničných vecí EÚ na stretnutí v Bruseli posunú prihlášku Islandu Európskej komisii. Jej úlohou je na základe dotazníka vypracovať hodnotiaci posudok. Je možné, že to stihne za rekordne krátky čas.

Procedúra, ktorú naštartovala oficiálna žiadosť Islandu o prijatie za člena EÚ zo 16. júla, napreduje oveľa rýchlejšie ako pri iných žiadateľoch.

V stredu 22. júla eurokomisár Olli Rehn odovzdal dotazník s 2 100 otázkami inému uchádzačovi o členstvo – Čiernej Hore. Podgorica podala oficiálnu prihlášku ešte 15. decembra 2008, Rada ministrov ale vyzvala Komisiu k vypracovaniu posudku až v apríli tohto roku. Na zelenú od Rady čaká aj Albánsko, ktoré prihlášku odovzdalo v apríli.

Doteraz sa Európskej komisii podarilo zostaviť posudok o krajine, ktorá podala prihlášku do EÚ, najrýchlejšie za 14 mesiacov, no v prípade Islandu tlačí švédske predsedníctvo na ukončenie tohto kroku do konca roka 2009, aby sa mohli rokovania začať už začiatkom budúceho roka.

Diplomat z veľkej krajiny EÚ pre EurActiv ale povedal, že by bol prekvapený, ak by sa Komisii podarilo vypracovať posudok do konca roka. Okrem toho – ako pre tento portál uviedol iný diplomat – hoci EÚ podporuje rýchly prístupový proces Islandu, nechce znechutiť niektoré krajiny západného Balkánu.

Podľa našich informácii je odklad posudku v prípade Albánska spôsobený blížiacimi sa voľbami v Nemecku, kde hlavné politické strany nechcú z tejto témy urobiť zároveň tému kampane. Oficiálne bola Tirana vyzvaná, aby riešila svoj vlastný volebný proces. Opozícia spochybnila výsledky všeobecných volieb z 28. júna.

Francúzsko odmieta ďalšie rozširovanie únie, pokiaľ nebude ratifikovaná Lisabonská zmluva. Diplomati ale povedali, že v tomto štádiu zelená pre Island nie je problém, keďže celá procedúra bude trvať dlhšie ako ukončenie ratifikačného procesu Lisabonskej zmluvy (za predpokladu, že všetko pôjde podľa očakávaní).

Banky a ryby

Prístupové rokovania nebudú ani pre Island bezbolestné. Holandský minister zahraničia Maxime Verhagen nedávno vyhlásil, že jeho krajina bude blokovať pristúpenie Islandu do EÚ pokiaľ Rejkajvík neodškodní Holanďanov, ktorí utrpeli krachom islandskej banky Icesave, internetovej pobočky banky Landsbanki, od ktorej mnohí sporitelia v Británii a Holandsku očakávajú odškodnenie.

Otázka bude súčasťou posudku Európskej komisie a v tomto štádiu sa neočakávajú obštrukcie ani zo strany Británie ani zo strany Holandska, vysvetlili diplomati.

Čo by však mohlo reálne predĺžiť prístupový proces Islandu je otázka rybolovu. Minister zahraničia Ssur Skarphinsson vyhlásil, že krajina nebude akceptovať dohodu, ktorá by položila na kolená jej rybárske odvetvie. Morské produkty tvoria takmer polovicu islandského exportu a podieľajú sa 10 % na islandskom HDP.

Misia v Gruzínsku

Ministri zahraničia budú dnes rozhodovať i o predĺžení mandátu pozorovateľskej misie v Gruzínsku (EUMM) o ďalších 12 mesiacov. Podľa informácií EurActiv-u sa členské štáty líšia v názore, či by do misie EÚ, ktorá monitoruje hranice dvoch odštiepeneckých gruzínskych regiónov, mali byť zahrnutí aj americkí pozorovatelia.

Misia bola vyslaná v septembri 2008 po tom, čo Sarkozy vyjednal prímerie medzi Ruskom a Gruzínskom. Dôležitosť misie podčiarkuje fakt, že dve ďalšie medzinárodné pozorovateľské misie v regióne nebudú môcť pokračovať v pôsobení. Rusko nedávno vetovalo predĺženie misie OSN v Abcházsku. Rovnaký osud ešte skôr postretol aj misiu OBSE v Gruzínsku.

O účasť na misii EÚ prejavili záujem USA, Turecko a podľa niektorých správ aj KanadaUkrajina. Niektorí diplomati sa ale obávajú, že by to neprospelo vzťahom EÚ s Ruskom. Diplomat zo západnej krajiny EÚ vyhlásil, že Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko sú za začlenenie amerického personálu domisie EÚ. Paríž však podľa vyjadrenie iného diplomata ešte svoju pozíciu v tejto veci nefinalizoval. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA