Komisia: Dolapenie Mladiča je blízko

Pravdepodobnosť, že poslední dvaja hľadaní vojnoví zločinci, generál Ratko Mladič a Goran Hadžič budú zadržaní je podľa vysokopostaveného úradníka Európskej komisie vysoká.

Pravdepodobnosť, že Mladiča a Hadžiča predvedú pred spravodlivosť je „pomerne vysoká“, povedal včera na konferencii venovanej odkazu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Jan Truszczynski, zástupca generálneho riaditeľa DG Rozširovanie Európskej komisie. Táto infomácia sa podľa jeho slov zakladá na správach, ktoré dostala Komisia od srbskej vlády.

Jeho tvrdenie korešponduje so správami srbských médií o intenzívnom hone na Mladiča. Rasim Ljačič, prezident Srbskej národnej rady pre spoluprácu s haagskym tribunálom, vyhlásil, že pátracie operácie budú pokračovať v nasledujúcich dňoch a týždňoch „až kým nedostaneme Mladiča“.

„Verím, že Brammertz dá stanovisko v tom zmysle, že v Srbsku existuje politická vôľa k plnej spolupráci s tribunálom, pretože sám videl vážnosť akcií, ktoré sme podnikli“, citovali médiá Ljajiča. Uviedol, že tiež prebieha pátranie po Goranovi Hadžičovi, naznačil však, že Mladič je prioritou.

Nie všetci účastníci konferencie boli rovnako optimistickí pokiaľ ide o možnosť, že najhľadanejší vojnový zločinec bude predvedený pred spravodlivosť. Nataša Kandič, zakladateľka a výkonná riaditeľka Centra pre humanitárne právo (HLC) v Belehrade je skeptická čo sa týka schopnosti srbskej vlády zatknúť Mladiča.

Vyjadrila tiež ľútosť nad tým, že pod vplyvom blížiaceho sa konca mandátu tribunálu si už sudcovia hľadajú nové zamestnanie. Podľa časového plánu by mal ICTY ukončiť všetky procesy do konca roka 2009 a všetky odvolacie konania do konca roka 2010. 

Kandič navhuje vytvoriť „regionálnu komisiu“, ktorá by sa venovala vojnovým zločinom po tom, čo ICTY prestane existovať. Medzi úlohami takejto komisie by mali byť ďalšie vyšetrovanie, organizovanie verejných hearingov a navrátenie dôstojnosti obetiam. 

„Nepoužívame v regióne slovo uzmierenie : používame “zodpovednosť” a “spravodlivosť”“, uviedla.

Mladič bude súdený v Haagu

Fausto Pocar, sudca odvolacieho senátu ICTY povedal, že haagsky tribunál by mal mať možnosť riadnym spôsobom dotiahnuť do konca procesy, bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať. Domnieva sa, že aj keby boli Mladič a Hadžič zatknutí po konci činnosti tribunálu, ICTY by mal byť schopný dokončiť zvyšné procesy. Silno namieta proti názoru, že vysokopostavení páchatelia vojnových trestných činov by mohli byť súdení na západnom Balkáne.

Pocar ľutuje, že v mnohých častiach bývalej Juhoslávie sa miesta, ktoré boli dejiskami vážnych zločinov zmenily spôsobom, ktorý zničil všetky spomienky minulosti. Príbuzným obetí je podľa neho systematicky upieraná možnosť ponechať na týchto miestach akýkoľvek náznak toho, čo sa tam stalo.

Ďalšie kroky

Hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz bude 10. decembra 2008 informovať Bezpečnostnú radu OSN, najmä o tom, či Srbsko plne spolupracuje s tribunálom.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA