Konzervatívci podporujú demokratizáciu Bieloruska

Líder bieloruskej opozície Alexander Milinkevič na pozvanie konzervatívnej frakcie v Európskom parlamente navštívil zasadnutie Parlamentu v Štrasburgu. Europoslanci tak vyjadrili svoju podporu demokratizácii Bieloruska.

 

Krátka správa

Na zasadnutí Skupiny Európskej ľudovej strany -Európskych demokratov (EĽS-ED) 1. apríla 2006 v Štrasburgu sa na pozvanie predsedu EĽS-ED v EP Hansa-Gerta Pötteringa zúčastnil aj líder bieloruskej opozície Alexander Milinkevič, sprevádzaný členom svojho predvolebného tímu a tajomníkom Spojených demokratických síl pre zahraničné záležitosti Vincukom Viačorkom.

Líder konzervatívcov v Európskom parlamente po stretnutí s Milinkevičom vyhlásil: „Som veľmi rád, že som sa už po druhý raz tento rok mohol stretnúť s pánom Milinkevičom. Je to inšpiratívny človek, pripravený pokračovať v boji za demokraciu a slobodu bieloruského národa. V mene mojej politickej skupiny som mu tlmočil našu podporu.“

Skupina EĽS-ED je silným podporovateľom demokratizácie Bieloruska a jej poslanci sú veľmi znepokojení aktuálnym vývojom v krajine. Traja konzervatívni europoslanci – Elmar Brok, Bogdan Klich a Camiel Eurlings v spoločnom vyhlásení 5. apríla 2006 vyjadrili svoje presvedčenie, že medzinárodné spoločenstvo by malo prejsť od deklaratórnych vyjadrení ku konkrétnym opatreniam. V mene Európskeho parlamentu vyzvali k prehodnoteniu stratégie EÚ voči „poslednej diktatúre v Európe“, podstatnému rozšíreniu zoznamu „nežiadúcich osôb“ z radov vrcholných predstaviteľov Lukašenkovho režimu, a zároveň zjednodušeniu vízového režimu pre občanov Bieloruska. Bielorusko je podľa nich „lakmusovým testom solidarity demokratického sveta”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA