Kosovo, Irán a Palestína na programe dňa

Medzi hlavné body rokovania Rady pre všeobecné záležitosti a vonkajšie otázky včera patrili otázky Kosova, Iránu a Palestíny.

Krátka správa:

Ministri zahraničia EÚ včera v Bruseli vyjadrili podporu pre plán osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Martti Ahtisaariho. V záverečnom vyhlásení však z opatrnosti z jeho možnej dezinterpretácie vypustili časť textu, v ktorej doslovne vítajú tento návrh.

Rada EÚ ďalej schválila plán implementácií sankcií voči Iránu prijatého Bezpečnostnou radou OSN. Stalo sa tak aj kvôli ignorovaniu dvojmesačného ultimáta na návrat k rokovaniam o jadrovom programe, ktoré Iránu dala v decembri minulého roka BR OSN.

Na rokovaniach Rady EÚ sa ministri zahraničia zaoberali aj palestínskou dohodou o vytvorení vlády národnej jednoty medzi hnutiami Hamas a Fatah. Neupresnili však, kedy EÚ obnoví finančnú pomoc Palestínskej samospráve, ktorá do krajiny neprúdi od nástupu hnutia Hamas k moci.

Ministri zahraničia EÚ včera v Bruseli schválili vyslanie európskeho expertného tímu do Afganistanu. Vybraní policajní a súdni odborníci by mali od mája tohto roku pomáhať pri reforme afganských policajných útvarov.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP Javier Solana vyhlásil, že po zostavení novej srbskej vlády je EÚ v súvislosti s obnovením rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode pripravená vyslať Srbsku “pozitívny signál”.

Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu sa včera poslanci zaoberali legislatívou o odpade, ktorej cieľom by mala byť jeho stabilizácia a zvýšenie tlaku na jeho recykláciu.

Európska komisia rozhodla, že v nasledujúcich siedmich rokoch v rámci programu Media 2007 prispeje na podporu európskeho filmového priemyslu sumou 755 miliónov eur.

Švédsko vyzvalo Európsku úniu, aby zvýšila počet prijatých irackých utečencov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA