Kosovo od leta nezávislé?

Kosovský premiér očakáva, že jeho provincia získa do júna 2006 nezávislosť od Srbska. Srbský líder však neoblomne tvrdí, že žiadny podobný plán neschváli.

 

Krátka správa

Premiér Kosova Bajram Kosumi vyjadril svoje presvedčenie, že provincia získa od polovice tohto roka nezávislosť od Srbska. „Pre nás je dôležité, že v júni 2006 urobíme z Kosova štát. Som presvedčený, že sa nám to podarí,“ vyhlásil Kosumi pre albánsky denník Tema.

Lídri Kosova, väčšinu obyvateľstva ktorého tvoria Albánci, sa dlho usilujú o plnú nezávislosť, zatiaľ čo Srbsko je ochotné provincii udeliť širokú autonómiu, no odmieta sa vzdať suverenity. Kosovo by malo tento rok začať rokovania o budúcom politickom statuse Kosova, sprostredkované OSN, a Kosumi nedávno vyhlásil, že etnickí Albánci o tom nebudú rokovať priamo so srbskými predstaviteľmi. Podľa jeho názoru „prebiehajúce procesy nesmerujú k vytvoreniu etnického štátu.“

Srbský prezident Boris Tadič nedávno zopakoval, že nepodpíše nezávislosť či iné „nanútené“ riešenie kosovskej otázky. „Pokiaľ ide o mňa, nikdy nepodpíšem rozhodnutie, udeľujúce Kosovu nezávislosť,“ uviedol Tadič pre srbský denník Glas.

Kosovo je pod správou OSN od polovice roka 1999, kedy jednotky NATO vytlačili z provincie srbských vojakov.

Vyslanec EÚ v Kosove Miroslav Lajčák vyzval znepriatelené tábory v Čiernej Hore, aby sa čo najskôr dohodli na podmienkach referenda o nezávislosti. V Jadranskej republike Čierna Hora stále panuje spor o to, či požadovať nezávislosť od Srbska, alebo zostať v štátnom zväzku. Referendum o tejto otázke by v Čiernej Hore malo prebehnúť v apríli.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA