Kosovskí lídri zatiaľ samostatnosť nevyhlásia

Agim Ceku, dočasný premiér provincie Kosovo, na konferencii o regionálnej bezpečnosti v Dubrovniku povedal, že kosovsko-albánski lídri nevyhlásia tento rok nezávislosť bez podpory EÚ a USA.

Krátka správa

Dočasný kosovsko-albánsky premiér sa však snahy o kosovskú nezávislosť nevzdal – pre denník Financial Times totiž povedal, že EÚ musí zvážiť, ako preberie dohľad nad provinciou v prípade, že nebude prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, dávajúca Kosovu nezávislosť. “Potrebujeme cestovnú mapu, ktorá nás povedie rýchlo a jasne vpred”, varoval Ceku.

Bývalá srbská provincia je v súčasnosti pod správou OSN. O jej politickej budúcnosti rozhoduje Bezpečnostná rada, nie je však schopná dospieť k výsledku. Zatiaľ čo EÚ a USA podporujú plán Maarti Ahtisaariho, ktorý dáva Kosovu faktickú nezávislosť, v počiatočnom období pod medzinárodným dohľadom, Rusko je proti akémukoľvek riešeniu, s ktorým nebude súhlasiť aj Srbsko. Belehrad je proti nezávislosti svojej bývalej provincie.

Slovensko oficiálne podporuje spoločný postoj EÚ, súčasne však zdôrazňuje, že akákoľvek nezávislosť musí mať aj srbskú podporu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA