Kosovskí lídri zatiaľ samostatnosť nevyhlásia

Agim Ceku, dočasný premiér provincie Kosovo, na konferencii o regionálnej bezpečnosti v Dubrovniku povedal, že kosovsko-albánski lídri nevyhlásia tento rok nezávislosť bez podpory EÚ a USA.

Krátka správa

Dočasný kosovsko-albánsky premiér sa však snahy o kosovskú nezávislosť nevzdal – pre denník Financial Times totiž povedal, že EÚ musí zvážiť, ako preberie dohľad nad provinciou v prípade, že nebude prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, dávajúca Kosovu nezávislosť. “Potrebujeme cestovnú mapu, ktorá nás povedie rýchlo a jasne vpred”, varoval Ceku.

Bývalá srbská provincia je v súčasnosti pod správou OSN. O jej politickej budúcnosti rozhoduje Bezpečnostná rada, nie je však schopná dospieť k výsledku. Zatiaľ čo EÚ a USA podporujú plán Maarti Ahtisaariho, ktorý dáva Kosovu faktickú nezávislosť, v počiatočnom období pod medzinárodným dohľadom, Rusko je proti akémukoľvek riešeniu, s ktorým nebude súhlasiť aj Srbsko. Belehrad je proti nezávislosti svojej bývalej provincie.

Slovensko oficiálne podporuje spoločný postoj EÚ, súčasne však zdôrazňuje, že akákoľvek nezávislosť musí mať aj srbskú podporu.

REKLAMA

REKLAMA