Kríza núti Island uvažovať nad členstvom v EÚ

Island zvažuje, či by mu vo chvíľach finančnej krízy nebolo lepšie ako členovi Európskej únie. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn potvrdil, že ak by Rejkjavík chcel, mohol by sa stať členom veľmi rýchlo.

Finančná kríza, ktorá na Island udrela s plnou silou, núti ostrovnú krajinu prehodnotiť jej vlažný vzťah k európskej integrácii. Úniu vnímajú ako relatívne stabilný priestor v čase kolapsu kapitálových trhov.

Einar Gudfinnsson, islandský minister rybolovu a vyhlásený eurofób ešte minulý týždeň verejne vyhlásil, že vo svetle dnešných udalostí by sa mal Island nad myšlienkou členstva v EÚ zamyslieť znovu. “Musíme sa pozrieť na každú možnosť”, povedal pre islandské rádio RUV. Pristúpenie k EÚ a priajtie eura by mali byť pre Island dlhodobé ciele aj podľa minsitra zahraničia Ingibjorga Solruna Gisladottira.

Tieto úvahy podporil aj komisár Olli Rehn, ktorý pre agentúru AFP povedal, že Rejkjavík by mohol ukončiť prístupové rozhovory veľmi rýchlo, keby chcel. Podľa Rehna je Island “demokratickolu európskou krajinou”, ktorá už vyrokovala dve tretiny z podmienok potrebných pre vstup do EÚ. Ak by teda Rejkjavík oficiálne požiadal o členstvo, veci by mohli ísť veľmi rýchlo.

Island je členom EEA – Európskeho hospodárskeho priestoru, čo znamená, že uplatňuje väčšinu legislatívy súvisiacej s jednotným trhom, má však výnimky v oblasti poľnohospodárstva a rybolovu. Spolu s ďalším nečlenom Nórskom patrí tiež do Schengenského priestoru.

Aj v takomto prípade ale Rehn prepokladá, že 28. členom Únie sa stane Chorvátsko. Najskôr však v roku 2010.   

Island stojí na pokraji štátneho bankrotu a vyjednáva podmienky pôžičky z Ruska. Jeho prekvitajúci bankový sektor skolaboval a vláda bola nútená zoštátniť tri najväčšie banky. Krajina dlhodobo vedie diskusiu o prijatí eura, ktoré by podľa mnohých ekonómov mohlo ostrovnej ekonomike pomôcť. Európska centrálna banka dala ale jasne najavo, že nepodporí jednostranné prijatie eura za oficiálne platidlo na Islande.

Podľa prieskumov verejnej mienky publikovanom uplynulú sobotu, sa 49 %  respondentov vyjadrilo za členstvo Islandu v EÚ. Veľká väčšina obyvateľstva si želá vyjadriť sa k tejto otázke v referende.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA