Lotyšsko chce „eiro“

Lotyšsko oznámilo, že sa bude pridŕžať národného hláskovania názvu jednotnej európskej meny - „eiro“, čím prilialo olej do ohňa dlhoročného sporu s Európskou centrálnou bankou kvôli zjednoteniu názvu.

 

Krátka správa

Na zasadnutí lotyšskej vlády 3. januára Rige ministri jednomyseľne hlasovali proti lingvistickej konformite EÚ a za názov „eiro“. Spoločná mena by mala nahradiť lotyšskú v roku 2008. Ministri podľa tlačových správ tiež uviedli, že ak to bude potrebné, svoje rozhodnutie budú brániť pred Európskym súdnym dvorom (ESD).

„Nejde o vrtoch zo strany Lotyšov. Je to veľmi dôležitá otázka, ktorá ohrozuje základné hodnoty EÚ ako rovnosť a identita,“ uviedla lotyšská ministerka školstva Ina Druviete. „Hoci budú všetky krajiny používať názov euro, my neustúpime a budeme naďalej používať „eiro“.

Lotyši nazývajú spoločnú európsku menu „eiro“ v prekladoch európskych dokumentov do lotyšského jazyka, ako aj v hovorovej reči. Slovo „euro“ v lotyšskom jazyku neexistuje, pretože lotyšská gramatika a fonetika nedovoľujú dvojhlásku „eu“.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet v septembri minulého roka oficiálne vystúpil proti lotyšskej výslovnosti názvu euro s tvrdením, že spoločná mena sa volá euro a že je „jednoducho prirodzené“ mať jednotnú menu s jednotným názvom. ECB tiež tvrdí, že lotyšský názov je v rozpore s rozhodnutím lídrov EÚ z roku 1997, že „euro“ sa musí písať ako „euro“ vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ s výnimkou gréčtiny, pretože má odlišnú abecedu.

Lotyšsko by mohli podporiť niektoré nové malé členské štáty, ak sa spor dostane až pred európske súdy. Malta minulý mesiac oznámila, že názov spoločnej európskej meny na jej území bude „ewro“. Lotyšské ministerstvo školstva podľa agentúry AFP rozhodnutie uvítalo. „Chválim malú, odvážnu Maltu, ktorá tiež neochvejne bráni svoju identitu v EÚ,“ vyhlásila ministerka Druviete. No Litva a Maďarsko, ktoré tiež majú národnú výslovnosť názvu spoločnej meny, ktorá sa líši od štandardu ECB, súhlasili s používaním štandardného názvu. Obe krajiny budú používať národný názov v hovorovej reči, a názov „euro“ v oficiálnych dokumentoch.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA