Malta chce euro v roku 2008

Malta včera podala oficiálnu žiadosť Európskej komisii na zavedenie eura od 1. januára 2008.

Krátka správa:

Pripravenosť Malty na vstup do eurozóny v roku 2008 posúdi Európska komisia a Európska centrálna banka. V prípade ich kladného stanoviska sa k nej vyjadria aj ministri financií jednotlivých členských štátov. Maltský premiér Lawrence Gonzi očakáva kladné rozhodnutie vzhľadom na predpokladané splnenie všetkých maastrichtských kritérií.

Včera sa začali v Bratislave rokovania medzi delegáciou Slovenskej republiky, ktorú viedol minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marián Janušek, a Európskou komisiou. Ich predmetom je schválenie Národného strategického referenčného rámca a jeho operačných programov, na základe ktorého bude Slovensko čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ počas rokov 2007 až 2013.

Nemecké predsedníctvo včera otvorilo otázku harmonizácie daňového základu pre podniky v rámci EÚ. Ministri financií EÚ z členských krajín s nižšími základmi dane však ostro protestovali proti akémukoľvek vyrovnávaniu daňových rozdielov, ktoré by malo za prirodzený dôsledok zvyšovanie daní v týchto krajinách.

Súčasný minister vnútra a francúzsky prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy sa včera stretol so španielskym premiérom Josém Luisom Rodriguézom Zapaterom, aby spolu diskutovali o budúcnosti Európskej únie.

Podľa Európskej komisie dosiahne Európska únia v tomto roku vyšší hospodársky rast ako USA. Odhaduje sa pritom na 2,7 %, čím by mal prekonať o 0,2 percentuálneho bodu ten americký.

Prezident US Steel Košice David H. Lohr oznámil podanie žaloby tejto spoločnosti na Európsku komisiu kvôli redukcii povoleného limitu emisných kvót CO2 pre Slovensko.

Nemecký minister životného prostredia vyzval Európsku úniu, aby používala výlučne úsporné žiarovky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA