Misia EÚ Althea v Bosne asi končí

Vačina krajín EÚ podporuje postupné sťahovanie európskej misie z Bosny a Herezgoviny. Slovensko je, ako jedna z mála krajín, proti.

Ministri obrany členských štátov EÚ včera vo Francúzsku hovorili aj mierovej misii EUFOR v Bosne a Herzegovine, známej pod menom Althea. Väčšina z nich podporuje postupné stahovanie vojakov z krajiny a zmenu úloh misie. Informovalo o tom francúzsky minister obrany Hervé Morin. 

“Jedna, či dve krajiny podporujú ponechanie síl”, povedal podľa agentúry Reuters Morin. Agentúra tiež uvádza, že okrem Slovenska je za ponechanie misie v rovnakom stave aj TalianskoGrécko.

Podľa Francúzov už bola väčšina vojenských úloh dokončených, stále sú však potrební vojenskí poradcovia a inštruktori. Misia by mala byť pretvorená na misiu civilnejšieho charakteru. Počíta sa tiež s ponechaním sily rýchlej reakcie mimo územia Bosny, ktorá by bola schopná intervenovať, v prípade, že by sa si to situácia v krajine vyžadovala. Konečné rozhodnutie by malo padnúť 10. novembra. Nie je známy zatiaľ ani dátum, kedy by sa malo s transformáciou začať.

Rozhodnutie o vojenskej operácii v Bosne a Herzegovine padlo v roku 2004.  Na základe rezolúcie BR OSN č.1575 Únia prebrala dohľad nad krajinou po ukončení misie Severoatlantickej aliancie SFOR a kapacitne začala na približne rovnakej úrovni 7000 vojakov z 33 krajín (22 štátov z EÚ). V tom čase to bola najväčšia operácia Únie.

Vo februári 2007 sa vo svetle lepšej bezpečnostnej situácie v Bosne EÚ rozhodla pristúpiť k tranzícii operácie Althea. EUFOR zredukuval postupne svoju prítomnosť v Bosne na približne 2 500 vojakov, avšak pri zachovaní schopnosti navýšiť tieto stavy, ak by to bolo nevyhnutné.

Úlohou misie Althea je tiež podpora úradu Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva/EÚ v Bosne a Herzegovine, ktorým je v súčasnosti slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Zabezpečuje aj podporu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), vrátane zatýkania osôb obvinených z vojnových zločinov. Althea taktiež zabezpečuje bezpečné prostredie pre policajnú misiu EÚ, ktorá tu školí mnohonárodnostné bosnianske policajné zložky.

Základňa operácie Althea je v Sarajeve (tábor Butmir). Na operácii participuje 24 členských štátov EÚ, Albánsko, Argentína, Kanada, Čile, Macedónsko, Maroko, Nový Zéland, Nórsko, ŠvajčiarskoTurecko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA