Mladič stále uniká

Lehota, do ktorej malo Srbsko podľa Komisie vydať vojnového zločinca Ratka Mladiča do Haagu, vypršala 30. apríla 2006, no Mladič je stále na slobode. V dôsledku toho budú rokovania so Srbskom 3. mája 2006 zrejme pozastavené.

 

Krátka správa

Mladič je obvinený z vraždy 8 000 moslimov v Srebrenici, ako aj z genocídy počas 3 a pol roka trvajúceho obliehania Sarajeva, ktoré vyústilo do zavraždenia viac ako 10 000 ľudí. EÚ stanovila vydanie Mladiča Tribunálu OSN pre vojnové zločiny v Haagu (ICTY) ako podmienku pre rokovania o užšom vzťahu medzi Srbskom a Čiernou Horou a EÚ.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn vo svojom príspevku pre belehradský denník Politika napísal: „Ak problém nebude vyriešený [do 3. mája 2006], Komisia bude musieť zrušiť ďalšie kolo rokovaní, naplánované na 11. máj 2006.“ Pred prijatím rozhodnutia sa Rehn chce poradiť s hlavnou žalobkyňou ICTY Carlou del Ponte, ktorá opakovane vyhlásila, že Mladič sa skrýva pod ochranou časti srbskej armády. 1. mája 2006 jej hovorca Anton Nikoforov uviedol, že žalobkyňa sa k tejto veci vyjadrí až po stretnutí s Rehnom 3. mája.

Niektorí z Mladičových predpokladaných pomáhačov boli zatknutí začiatkom roka 2006, a desať dní pred vypršaním lehoty EÚ sa objavili správy, že zatknutie Mladiča je otázkou blízkej budúcnosti. Podľa iného článku v denníku Politika však majú srbské úrady veľké problémy s jeho nájdením a rýchle vydanie do rúk spravodlivosti je zatiaľ nepravdepodobné. Podľa denníka srbské úrady očakávajú pozastavenie rokovaní zo strany EÚ.

Spomalenie rokovaní o partnerstve s EÚ posilní postavenie čiernohorského prezidenta Mila Djukanoviča, ktorý na 21. mája vyhlásil referendum v snahe získať podporu pre nezávislosť menšej z dvoch zostávajúcich republík bývalej Juhoslávie.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA