Mladič vraj umiera

Jeden z najhľadanejších zločincov z juhoslovanskej vojny Ratko Mladič podľa belehradskej tlače dostal mozgovú porážku a umiera. Celý svet zároveň presviedča Srbsko, aby sa vzdalo Kosova.

 

Krátka správa

Ratko Mladič vraj umiera na následky silnej mozgovej príhody. Belehradský denník Kurir dokonca napísal, že približne 800 prívržencov, ktorí chránia 64-ročného bývalého bosnianskosrbského generála, už zvažujú, kde ho pochovať. Podľa zdrojov, blízkych srbskej vláde, však ide iba o „senzáciechtivý výmysel“.

Správu o zlom zdravotnom stave utečenca prebralo viacero európskych denníkov. Francúzske noviny Le Monde napísali, že Belehrad pripravuje „akčný plán na zatknutie Mladiča“, ktorý by mal zahŕňať aj členské štáty EÚ, a v polovici júla by ho mal schváliť Brusel.

„Logistická podpora, ktorú by nám mohli poskytnúť zahraničné jednotky, je veľmi dôležitá,“ vyhlásil Jovan Simič, zaslúžilý srbský politický poradca. „Nepriamo by šlo aj o spôsob, ako dokázať, že robíme všetko pre dolapenie Mladiča.“

Britský premiér Tony Blair podľa denníka Financial Times svojmu srbskému kolegovi Vojislavovi Koštunicovi na stretnutí 27. júna v Londýne zrejme odporučí, aby akceptoval nevyhnutnosť nezávislosti Kosova. Srbsko podľa Blaira musí prijať „inú verziu“ budúceho usporiadania juhovýchodnej Európy, inak mu hrozí izolácia a strata perspektívy pre bližšie vzťahy s EÚ.

Belehrad je pod tlakom Veľkej Británie, USA a správy OSN v Kosove, aby akceptoval nezávislosť Kosova ako „nevyhnutné riešenie problému“. Viedenské rokovania o konečnom statuse provincie vstupujú po šiestich neúspešných technických kolách do svojej kritickej fázy.

Koštunica je však zároveň pod veľkým vnútropolitickým tlakom, aby sa nevzdal historického nároku Srbska na provinciu, v ktorej dnes prevláda etnické albánske obyvateľstvo. Belehrad stále ponúka „najširšiu možnú autonómiu“, no odmieta udelenie suverenity.

100 000 zostávajúcich kosovských Srbov je znepokojených obnovením etnického násilia, s cieľom vyhnať ich z Kosova. Minulý týždeň bol na prahu vlastného domu zastrelený 68-ročný Srb Dragan Popovič, administratíva OSN však odmietla uznať etnický motív vraždy a úradníci OSN varovali Srbov pred „jednostrannými bezpečnostnými opatreniami mimo hraníc zákona“, ako napríklad formovanie miestnych milícií.

Zabezpečenie práv a bezpečnosti etických menšín, ktoré tvoria 10 percent populácie Kosova, je hlavným testom lídrov etnických Albáncov, ktorí bojujú o nezávislosť.

Odstupujúci najvyšší predstaviteľ OSN v Kosove Soren Jessen-Petersen na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN minulý týždeň uviedol, že mnohí kosovskí Srbi „sú zmätení, nechránení a izolovaní, a nevedia, čo čakať od budúcnosti“. Zároveň však obvinil Belehrad z toho, že im bráni zapojiť sa do miestnej demokratickej politiky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA