Napätie pred čiernohorským referendom rastie

V Čiernej Hore pred referendom o nezávislosti republiky od Srbska, plánovaným na 21. mája 2006, stúpa napätie medzi prívržencami samostatnosti a jednoty.

 

Krátka správa

Počet unionistov- zástancov zachovania úzkeho politického spojenia so Srbskom v 700-tisícovej Čiernej Hore podľa posledných prieskumov mierne prevyšujú prívrženci nezávislosti. Približne 15% zo 480 000 oprávnených voličov je stále nerozhodných.

Odtrhnutie Čiernej Hory od Srbska by podľa špeciálneho systému, navrhnutého šéfom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom, vyžadoval namiesto jednoduchej väčšiny získanie 55% hlasov. Denník Financial Times Deutschland citoval výrok profesora politických vied Srdjana Darmanoviča, že „existuje 55-percentná šanca dosiahnuť 55%.“

Vyslanec EÚ Miroslav Lajčák počas príprav na referendum rokoval s premiérom Čiernej Hory Milom Djukanovičom, ktorý je zástancom nezávislosti, i lídrom unionistickej opozície Predragom Bulatovičom. „Tlmočil som im svoje obavy z atmosféry, ktorá zrejme speje ku konfrontácii,“ uviedol Lajčák, odvolávajúc sa na nedávne obvinenia unionistov zo zmanipulovaných volieb a korupcie. „Netreba vytvárať problémy, ktoré po referende iba skomplikujú život,“ povedal Lajčák.

„Niečo v Čiernej Hore sa musí zmeniť, inak Európska únia zmení svoj postoj voči tejto balkánskej republike,“ dodal vyslanec.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA