Nevyriešiteľná dilema Turecka: Cyprus

Hlavný vyjednávač Turecka s EÚ Ali Babacan po rokovaní s komisárom pre rozširovanie Ollim Rehnom 19. mája vyhlásil, že Ankara a Brusel majú „odlišné názory“ na Cyperský problém.

 

Krátka správa

Turecko minulé leto podpísalo tzv. Ankarský protokol, rozširujúci colnú úniu s EÚ na „nové „ členské štáty bloku, vrátane Cyperskej republiky. Podpis bol podmienkou pre začatie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom v októbri, v praxi znamená, že Turecko sa zaviazalo otvoriť svoje letiská a prístavy pre lietadlá a plavidlá z Cypru – štátu, ktorý Ankara neuznáva.

„Očakávame, že Turecko dodrží svoje záväzky, čo sa týka doplnkového protokolu Ankarskej dohody, a rozšíri colnú úniu na všetky členské štáty vrátane Cypru,“ povedal eurokomisár Rehn novinárom po stretnutí.

Podľa tureckých diplomatov však Turecko očakáva, že EÚ najprv umožní priamy obchod s tureckou severnou časťou Cypru. Sever, od roku 1974 obsadený tureckými jednotkami, trpí ekonomickou izoláciou v dôsledku medzinárodného obchodného embarga.

Ali Babacan uviedol: „Náš pohľad na to, čo vyžaduje Ankarský protokol, sa zásadne líši od pohľadu Komisie.“ Priamo spojil implementáciu Ankarského protokolu zo strany Turecka s potrebou dosiahnutia mierovej dohody na Cypre, odvolávajúc sa na skutočnosť, že to boli grécki Cyperčania, ktorí v roku 2004 v referende odmietli mierový plán z dielne generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana.

Olli Rehn však vyhlásil, že obe otázky „sa nebudú spájať“ a naznačil, že povinnosť Turecka umožniť cyperským plavidlám a lietadlám vstup na svoje územie pramení z otvorenia prístupových rokovaní EÚ minulú jeseň a nemôže byť podmienené vyriešením Cyperského problému.

Európski diplomati však v zákulisí naznačujú, že v otázke Severného Cypru je potrebný nejaký krok zo strany EÚ, napriek tomu, že členský štát EÚ Cyprus stále blokuje priamy obchod so severom.

Komisár Rehn vo svojom prejave v Európskom centre pre politiku (EPC) 19. mája naznačil, že sa pripravujú nové iniciatívy na vyriešenie patovej situácie. „Verím tomu, že po parlamentných voľbách na Cypre budeme môcť seriózne pracovať na hľadaní balíčka ekonomických a obchodných riešení pre severnú časť Cypru a schváliť toto nariadenie spolu s určitými súvisiacimi opatreniami v Rade.“

21. mája 2006 sa v južnej časti Cypru konali parlamentné voľby, v ktorých podľa predbežných výsledkov zvíťazila vládnuca komunistická Pokroková strana pracujúceho ľudu Cypru s 31,5% hlasov, druhé skončilo opozičné pravicové Demokratické zhromaždenie s 30,6 % a za prezidentovu centristickú Demokratickú stranu, ktorá patrí k vládnucej koalícii, podľa predbežných výsledkov hlasovalo 17,6% Cyperčanov.

Analytici varujú pred politickou krízou počas prístupových rokovaní s Tureckom na jeseň 2006, ak kandidátska krajina neotvorí svoje prístavy a letiská Cypru.

Cyperský prezident Tassos Papadopoulos minulý týždeň pre rakúsky denník Der Standard uviedol: „Pokrok Turecka bude hodnotený v októbri alebo novembri. Už teraz však môže povedať, že nebudem tolerovať, ak nám bude povedané, že Turecko potrebuje viac času.“

Na otázku, či by Cyprus využil svoje právo veta na zablokovanie ďalších rokovaní s Ankarou, cyperský prezident odpovedal: „Nejde o to, či uplatníme naše veto. Skôr by malo byť spochybnené otvorenie ďalších negociačných kapitol. Na to je potrebný súhlas všetkých 25 členských štátov EÚ.“ 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA