Nezávislosť Kosova je nevyhnutná

Šéf Paktu stability pre Balkán Erhard Busek označil pozíciu Srbska za „nereálnu“ a očakáva, že Kosovo v zápase o svoju nezávislosť nakoniec zvíťazí.

 

Krátka správa

Zvláštny koordinátor EÚ pre Balkán Erhard Busek pri príležitosti stretnutia lídrov Srbska a Kosova vo Viedni 24. júla 2006 v rozhovore pre nemecký denník Der Tagesspiegel povedal, že rokovania o konečnom statuse Kosova nakoniec povedú k nezávislosti provincie: „Je to samozrejme dlhý proces, ale nakoniec povedie k nezávislosti,” uviedol Busek.

Zároveň je presvedčený, že už stretnutie najvyšších predstaviteľov Kosova a Srbska je úspech, hoci ho zatiaľ sprevádza iba málo konkrétnych výsledkov. V ďalšom rozhovore Busek uviedol, že kosovskí Albánci už vnímajú nezávislosť ako realitu a trvanie Srbska na autonómnom statuse je preto nereálne.

Vyslanec USA pre otázku statusu Kosova Frank Wisner vyzval Srbsko k väčšej flexibilite v súvislosti s rokovaniami o budúcnosti Kosova. Belehrad by mal „v pokračujúcich rokovaniach zohrať konštruktívnu úlohu pri zabezpečovaní mierového, demokratického Kosova, ktoré bude chrániť práva všetkých svojich obyvateľov,” uvádza sa vo vyhlásení americkej ambasády.

 

 

 

REKLAMA

REKLAMA