Nová macedónska vláda musí vyriešiť napätie s Gréckom

V sobotu vyslovil macedónsky parlament dôveru novej vláde Nikolu Gruevskiho. Kabinet si za priority určil vstup do EÚ a NATO. Najväčšou prekážkou pre plnenie vládneho programu však môže byť napätie vo vzťahoch so susedným Gréckom.

Nikola Gruevski sa stal novým macedónskym premiérom. Vo voľbách, ktoré sa konali 1. júna, získala jeho strana VMRO-DPMNE 63 parlamentných kresiel. Bude vládnuť v koalícii s Demokratickou úniou za integráciu, ktorá zastupuje etnických Albáncov. V 120-člennom zákonodarnom zbore majú obaja koaliční partneri väčšinu o sile 78 hlasov.

Hlasovanie o vyslovení dôvery novej vláde opozícia bojkotovala, preto žiaden poslanec nehlasoval proti. Sociálnym demokratom bránilo v hlasovaní zatknutie ich viceprezidenta Zorana Zaeva, ktoré považujú za „politicky motivované.“ Demokratická strana Albáncov a ostatné albánske strany odmietajú vstúpiť do parlamentu dovtedy, pokiaľ nebudú lepšie upravené práva národnostných menšín.

Hlavnou snahou novej vlády je priviesť krajinu do EÚ a NATO. Aj preto sa nový kabinet zameria predovšetkým na zlepšovanie vzťahov medzi jednotlivými etnikami a boj proti korupcii. „Budeme pracovať dňom a nocou, aby sme sa stali členmi Európskej únie a NATO,“ odkázal členom svojej vlády Gruevski, ktorý zastával post premiéra aj v minulom funkčnom období.

Zdá sa však, že prekážkou na macedónskej ceste môže byť Grécko. Gruevski v minulosti ako hlava vlády požiadal Európsku komisiu o podporu svojej iniciatívy primäť Atény k intenzívnejšej podpore macedónskej menšiny v Grécku. Ešte pred tým, než sa premiér obrátil na predsedu EK, José M. Barrosa, minister zahraničia, Antonio Milososki, požiadal písomne komisára Leonarda Orbana o podporu uznania macedónčiny ako menšinového gréckeho jazyka.

Barroso odpovedal na Gruevskeho požiadavku v piatok (25.7.). Macedónskemu premiérovi odkázal, že Komisia nemá „žiadnu všeobecnú právomoc“ riešiť témy, ktoré sú v kompetencii členských krajín EÚ. Podčiarkol, že Macedónsko si musí vyriešiť svoj problém s Gréckom pred tým, než nastúpi na cestu k členstvu v EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA