Nová poľská ministerka financií je liberálka

Liberálna profesorka ekonómie Zyta Gilowska (56) bola vymenovaná za nasledovníčku Terezy Lubinskej na čele poľského ministerstva financií.

 

Krátka správa

Vymenovanie Zyty Gilowskej, bývalej podpredsedníčky opozičnej strany Občianska platforma (PO) prišlo tesne po minulotýždňovom odstúpení ministra financií Andrzeja Mikosza uprostred podozrení z netransparentných finančných operácií. Zatiaľ nebol vymenovaný žiadny nástupca.

Lubinska (53) bola vylúčená z menšinovej poľskej vlády po tom, čo žiadala vyššie dane za pohonné hmoty a vyšší rozpočtový deficit. Kritiku zožala aj za svoje útok na niektoré nadnárodné obchodné reťazce v Poľsku.

Poľská vláda pod vedením Kazimierza Marcinkiewicza v decembri 2005 rozhodla o znížení poľského deficitu na rok 2006 na 30,5 milióna zlotých z pôvodných 32,6 milióna zlotých, dohodnutých predchádzajúcou vládou. O rozpočte na rok 2006 by poľská legislatíva mala hlasovať 14. januára.

„Je mojím pevným presvedčením nastoliť poriadok vo verejných financiách a vždy som bojovala proti akémukoľvek plytvaniu s finančnými prostriedkami,“ vyhlásila Gilowska na tlačovej konferencii vo Varšave. „Verejné výdavky musia byť disciplinované a rozumné.“ Je za skorý vstup do eurozóny a prisľúbila aj bojovať proti nezamestnanosti, ktorá v Poľsku dosahuje 17,6%.

Najbližšie parlamentné voľby v Poľsku sa uskutočnia v roku 2009. No ak parlament odmietne rozpočet na rok 2006, na jar môže dôjsť k predčasným voľbám.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA