Nový opozičný líder oživil tureckú politiku

Zvolenie Kemala Kilicdaroglua za lídra opozičnej strany CHP označila tlač za možné "zemetrasenie" na politickej scéne.

Kilicdarogluho, bývalého štátneho úradníka, už označujú aj za „tureckého Ghándího“ pre jeho pokojné, no rozhodné vystupovanie. V sobotu ho výraznou väčšinou za svojho šéfa zvolili delegáti CHP, stredoľavej najvýznamnejšej opozičnej strany v Turecku. Doterajší líder Deniz Baykal odstúpil po sexuálnom škandále.

Šesťdesiatdva ročný Kilicdaroglu si za svoju prioritu zvolil boj proti nezamestnanosti a korupcii. Očakáva sa, že sa zameria najmä na znovuobnovenie ľavicového smerovania strany a získanie hlavne chudobnejších voličov, ktorí prešli k AKP.

„Vodcovia strany AKP vás okrádajú, pre seba si stavajú vily s bazénmi a bohatnú, zatiaľ čo tvrdia, že pomáhajú chudobným,“ povedal prívržencom CHP, ktorí skandovali „Premiér Kemal“ a „Revolucionár Kemal“. Strana CHP bola založená Kemalom Ataturkom (1881-1938), zakladateľom moderného Turecka.

Kilicdaroglu sa zaviazal prijať demokratickejšiu ústavu a nižší 10%-ný prah zvoliteľnosti strany do parlamentu. Uviedol, že podporuje turecké ambície vstúpiť do EÚ a žiada Brusel o označenie dátumu pre vstup Turecka.

Analytici tvrdia, že CHP s obnoveným sociálno-demokratickým smerovaním a vyhýbaniu sa nacionalizmu Baykalovej éry by mohla mať v budúcoročných parlamentných voľbách väčšie šance.

Soli Ozel, politický analytik na Istanbul Bilgi University hovorí, že Kilicdaroglu má teraz šancu obnoviť stranu CHP a získať pre ňu štatút vládnucej strany, ktoré jej už desaťročia chýba.

„Je celkom jasné, že vláda sa kvôli novému vývoju situácie cíti veľmi nepríjemne a nepochybujem o tom, že krajina požaduje zmenu,“ povedal Ozel, „sčasti preto, že AKP unavuje, sčasti preto, že tu máme mnoho problémov, ktoré stále neboli vyriešené a sčasti pre aroganciu AKP po mnohých rokoch pri moci, čo sa k ľuďom konečne dostáva,“ uviedol Ozel pre RFE/RL.

Prieskum verejnej mienky, publikovaný tento týždeň hovorí, že Kilicdarogluove zvolenie pomôže strane CHP nad úroveň 30%. V posledných voľbách získala strana 21%.

„CHP prechádza obrovskou zmenou. Vzniká nové vedenie, čo spôsobuje veľké vzrušenie z nových tvárí a nových lídrov,“ povedal Hursit Gunes, novozvolený člen zhromaždenia strany.

„(Kilicdaroglu) dokázal, že v Turecku začalo nové obdobie, pričom doteraz vláda nemala alternatívu a ľavica sa nedokázala zjednotiť,“ uviedol komentátor denníka Vatan, Mustafa Mutlu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA