O európskej budúcnosti Albánska sa rokovalo na pôde EP

Za prítomnosti komisára pre rozširovania Štefana Füleho a albánskej ministerky pre integráciu sa na pôde Európskeho parlamentu zišli zástupcovia rozhádanej albánskej politickej scény. Stabilizačnému a asociačnému parlamentnému výboru EÚ–Albánsko predsedá Eduard Kukan.

Na prvé stretnutie Stabilizačného a asociačného parlamentného výboru EÚ–Albánsko (SAPV) prišli okrem zástupcov albánskych vládnych strán aj zástupcovia opozície. Politická situácia v krajine je stále veľmi polarizovaná, pretože opozícia stále obviňuje Demokratickú stranu premiéra Saliho Berishu z volebného podvodu, ktorý sa mal udiať vo všeobecných voľbách v júni minulého roku.  

Opozícia dlho bojkotovala zasadnutia parlamentu, stále sa odmieta zúčastňovať na jeho rokovaní, čo brzdí prijímanie dôležitej legislatívy. Žiada prepočítanie volebných hlasov. Vláda ju zase obvňuje z poškozovania imidžu krajiny v mene vlastných politických cieľov.

Predseda SAPV EÚ-Albánsko, slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS), poďakoval obom stranám za to, že sa zúčastnili rokovaní na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Podľa neho je potrebné nájsť riešenie patovej situácie v rámci demokratických inštitúcií a opozíciu vyzval k plnej účasti na práci legislatívneho zboru. Sústrediť by sa podľa jeho slov mali predovšetkým na budúcnosť Albánska.

Eurokomisár pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle ocenil pokrok, ktorý Tirana zatiaľ dosiahla, zároveň ale vymenoval oblasti, kde Komisia nie je celkom zo súčasným stavom vecí spokojná. Ide o mieru korupcie, organizovaný zločin, stav justície a slobodu médií.

Albánsko stále čaká na rozhodnutie EÚ o zrušení vízovej povinnosti pre jeho občanov pri cestovaní do Schengenu. Tirana sa nedostala do prvej skupiny balkánskych krajín, ktoré sa už bezvízového režimu tešia od decembra minulého roka (Srbsko, MacedónskoČierna Hora). Európska komisia aktuálne rieši, čo so zostávajúcimi dvoma krajinami – Bosnou a Hercegovinou a Albánskom.

„Pre albánskych občanov znamaná EÚ slobodu pohybu“, povedal nedávno pre EurActiv.fr hovorca albánskeho ministerstva zahraničných vecí Ralf Gjoni. Podľa neho dokonca občania príliš nerozlišujú medzi procesom vízovej liberalizácie a samotným prístupovým procesom do EÚ. Eurokomisár však dal aj na stretnutí SAPR jasne najavo, že rozhodnutie o zrušení víz bude záležať iba na krokoch, ktoré Albánsko v záujme tejto veci toho podnikne.

Témami rokovania SAPV EÚ–Albánsko, na ktorom sa zúčastnila i albánska ministerka pre integráciu Majlinda Breguová, boli okrem politickej situácie a vízovej liberalizácie ekonomický rozvoj vrátane energetickej politiky a otázka ľudských práv s dôrazom na slobodu médií. "Bohužiaľ kvôli výrazne odlišným pozíciám albánskej vládnej koalície a opozície nebolo možné dospieť ku spoločnému vyhláseniu SAPR EÚ-Albánsko," konštatoval Eduard Kukan.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA