O Kosove rozhodne medzinárodný súd

Srbsko získalo vo Valnom zhromaždení OSN podporu pre uznesenie, ktoré žiada Medzinárodný súdny dvor o nezávislý právny názor na jednostranné vyhlásenie nazávislosti Kosova.

Po týždňoch diplomatickej ofenzívy sa naplnili optimistické očakávania Srbska. Podarilo sa mu získať na svoju stranu dostatok spojencov, ktorí včera pri hlasovaní vo Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, podporili srbskú iniciatívu.  Belehrad predložil zhromaždeniu uznesenie, ktoré žiada Medzinárodný súdny dvor v Haagu o právny názor na problém Kosova. Rozhodnutie súdu nie je právne záväzné ani vynútiteľné, má však značnú morálnu a odbornú váhu.

Postoj Belehradu podporilo 77 krajín, 74 sa zdržalo a dva hlasy boli proti. Krajiny EÚ neboli zďaleka pri hlasovaní jednotné. Slovensko spolu s Gréckom, Rumunskom, Španielskom a Cyprom hlasovali za prijatie uznesenia. FrancúzskoVeľká Británia sa zdržali, hoci nezávislé Kosovo už formálne uznali. V poradí 22. štátom EÚ, ktorý tak tiež v podelok pred zasadnutím Valného zhromaždenia urobil, bolo Portugalsko.

Proti hlasovali Spojené štáty americké a Albánsko. Podľa americkej zástupkyne pri OSN je srbská žiadosť “nepotrebná” a nepomáha situácii, pretože nezávislosť Kosova je podľa nej nezvratná. Podobne sa zachovali niektoré malé štáty Tichomoria: Marshallove ostrovy, Federálne štáty Mikronézie, Nauru a Palau.

Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič na podporu rezolúcie povedal, že názor súdu upokojí napätie v regióne a podporí “zmierenie”. Ponúkne “politicky neutrálne usmernenie so súdnou autoritou” pre mnohé krajiny, ktoré sa zatiaľ nerozhodli ako sa k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti postavia.

Otázka na súd je podľa ministrových slov úplne jasná a vyhýba sa tomu, aby implikovala nejakú politickú pozíciu na otázku Kosova. Tvrdil tiež, že hlasovať proti by znamenalo, že je štátu odoprené právo obrátiť sa s otázkou, ktorú považuje za životne dôležitú na Medzinárodný súdny dvor. To bol pravdepodobne zčasti aj dôvod, prečo krajiny, ktoré Kosovo uznali nezahlasovali proti uzneseniu.

Najväčšou obavou Srbov pred hlasovaním bolo, že niektoré krajiny by mohli pozmeňovacím návrhom, prijatým jednoduchou väčšinou, zmeniť text a význam uznesenia. Nestalo sa.

“Teším sa na deň, v ktorom budem mať pocit, že sme urobili všetko, čo sme mohli”, povedal podľa portálu B92 srbský prezident Boris Tadič.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA