Obchod medzi EÚ a USA ohrozený

Snemovňa reprezentantov a Senát USA minulý týždeň schválili zákon, ktorý môže vážne poškodiť vzájomný obchod.

Krátka správa

Na základe tohto zákona, ktorému chýba ešte prezidentský podpis, by každý kontajner s tovarom mieriacim do amerického prístavu musel byť skontrolovaný prostredníctvom skeneru. Brusel varuje, že takéto opatrenie môže mať vážne dôsledky pre vzájomný obchod s USA vzhľadom na to, že až 90 percent tovaru z Európy sa do USA preváža v kontajneroch a súčasné kapacity stačia len na kontrolu 8 percent z nich. Eurokomisári pre dane a colnú úniu László Kovács a pre obchod Peter Mandelson sú v súčasnosti poverení lobingom voči vstúpeniu tohto zákona do praxe. EÚ zvažuje aj možnosť podania sťažnosti u Svetovej obchodnej organizácie.

Kontaktná skupina v zložení USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, TalianskoRusko sa včera vo Viedni dohodla na vytvorení takzvanej „trojky“ tvorenej predstaviteľmi EÚ, USA a Ruska. Tá bude dohliadať na novú sériu rokovaní medzi zástupcami Srbska a kosovských Albáncov o budúcom štatúte Kosova. Európania chcú obmedziť maximálnu dĺžku rokovaní na 120 dní. Srbi pohrozili, že v prípade jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova, na to budú reagovať, ako na „ohrozenie zvrchovanosti a územnej celistvosti krajiny“.

Pasažieri so zdravotným postihnutím v prípade diskriminácie pri preprave lietadlom v rámci EÚ majú oddnes lepšiu možnosť domáhať sa svojich práv. Brusel totiž európskym leteckým spoločnostiam a letiskám pod hrozbou postihov ukladá povinnosť zabezpečiť vyhovujúce vybavenie a služby pre týchto cestujúcich.

Podľa britského premiéra Gordona Browna nebude nutné pripravovanú reformnú európsku zmluvu podrobiť referendu, pretože nemá ústavný charakter. Britská opozícia, aj finančníci však takéto referendum požadujú.

Európska komisia odobrila predaj aktív spoločnosti Exxon Mobil (čerpacie stanice Esso) na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike do rúk talianskej spoločnosti Eni.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA