OSN a NATO v Kosove

Na základe rokovaní o statuse Kosova pod záštitou OSN sa OSN i NATO rozhodli zefektívniť svoju prítomnosť v provincii.

 

Krátka správa

Misia OSN v Kosove (UNMIK) dokončuje prenos kompetencií na novovytvorené úrady pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Podľa nového systému bude misia OSN fungovať ako inštitúcia pre otázky vlády zákona v rámci nového úradu vysokého predstaviteľa OSN, a bude zohrávať poradnú úlohu. Po prijatí rozhodnutia o budúcom statuse provincie misia OSN môže preniesť niektoré zo svojich kompetencií na prípadnú misiu pod vedením EÚ.

NATO tiež zefektívňuje svoje veliace a kontrolné štruktúry v Kosove s cieľom zmeniť Kosovské jednotky (KFOR) na „vyrovnanejšie jednotky s lepšou schopnosťou odpovedať na potreby situácie” v provincii. Opatrenia prichádzajú v reakcii na kritiku pomalých reakcií KFOR na nepokoje v marci 2004, pri ktorých zahynulo 19 ľudí.

Základným cieľom EÚ je vytvoriť v oblasti Západného Balkánu oblasť mieru, stability a prosperity. Chorvátsko už je kandidátskou krajinou na členstvo, ktorá rokuje o prístupových podmienkach, zatiaľ čo Srbsko a Čierna Hora. Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Albánsko dúfajú v získanie členstva v EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA