Otvorenie pracovného trhu Bulharom a Rumunom by mohlo pomôcť našej ekonomike

Slovenská vláda pripravila materiál, v ktorom navrhuje otvorenie pracovného trhu občanom Bulharska a Rumunska od 1.1.2007. Úplné otvorenie by ponúklo obsadenie miest v nedostatkových profesiách u nás. Medzi negatívami sa spomína možný nárast migrácie z týchto krajín a tlak na pokles ceny práce.

 

Krátka správa:

Členské krajiny EÚ sa včera dohodli na zavedení antidumpingových ciel na lacnú obuv dovážanú z Číny a Vietnamu na obdobie dvoch rokov, po tom, čo sa zistilo porušovanie pravidiel Svetovej obchodnej organizácie pre hospodársku súťaž, keďže obidve krajiny predávali koženú obuv pod európske ceny.

Podľa analytikov rozhodne o schopnosti Slovenska prijať euro v plánovanom termíne, teda k 1.1.2009 zákon o štátnom rozpočte, pretože práve ten určí, či bude Slovensko schopné splniť dve kľúčové kritériá, a to deficit verejných financií a mieru inflácie.

Európska komisia nenavrhla odvetné opatrenia voči USA za to, že požadujú víza od nových členských krajín EÚ, vrátane Slovenskej republiky, zvážuje však prechodné zavedenie víz pre amerických diplomatov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA