Peniaze Palestíne, no nie Hamasu

Cez víkend sa dohodlo kvarteto OSN, EÚ, USA, Rusko, že Palestína dostane finančnú pomoc, ktorú jej odopreli po víťazstve Hamas. Peniaze by mali ísť priamo ľuďom a obísť vládnuce hnutie Hamas.

 

Krátka správa

Extremistická organizácia na čele Palestíny totiž doposiaľ nesplnila základné podmienky pre začatie dialógov, teda neuznala Izrael ako štát a neprestala s násilnosťami. Postup, ktorý obchádza Hamas a celú vládu, sa nepáči palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi. Tvrdí síce, že je to obrovský krok vpred, ale úplne ruší úlohu vlády a samosprávy krajiny. Na margo európskeho plánu sa tak prezident vyjadril po stretnutí v egyptskej Káhire s hlavou štátu Husním Mubarakom. Vlády majú plné zuby už aj jej voliči, keď minulý týždeň vtrhli do budovy parlamentu štýtny zamestnanci, ktorý už niekoľko mesiacov nedostali výplatu.

Katalánci chcú väčšiu nezávislosť. Včera v referende hlasovali o návrhu zákona, ktorý by im to umožnil, zákon o autonómii Katalánska so Španielmi je totiž starý už 30 rokov. Katalánsko ako najbohatší španielsky región chce väčšiu finančnú aj politickú nezávislosť od Madridu, čo sa im s najväčšou pravdepodobnosťou aj podarí, keďže podľa predbežných výsledkov hlasovalo za až vyše 70% hlasujúcich.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA