Pokiaľ sú kriminálnici na slobode, EÚ by mala byť voči Srbsku nekompromisná

Generálna prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), Carla Del Ponte, povedala, že EÚ by sa mala strániť užších vzťahov so Srbskom, pokiaľ krajina nebude schopná vydať najhľadanejších vojnových zločincov.

Krátka správa

26. júna 2007 sa generálna prokurátorka ICTY Carla Del Ponte stretla s členmi Výboru EP pre zahraničné veci. Obe strany sa zhodli na tom, že EÚ by nemala podpisovať so Srbskom žiadnu Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) dovtedy, pokiaľ nedôjde k vydaniu štyroch údajných vojnových zločincov a k zatknutiu bývalého lídra bosnianskych Srbov, Radovana Karadžiča, a bývalého veliteľa polovojenských bosniansko-srbských jednotiek, Ratka Mladiča.

Del Ponte povedala: „Kondicionalita EÚ je rozhodujúcim nástrojom pre povzbudenie k spolupráci s ICTY. Karadžič a Mladič by nemali žiť v domnení, že môžu jednoducho celý ICTY prečkať.“

Olli Rehn, komisár pre rozširovanie, začiatkom mesiaca po zatknutí poradcu generála Mladiča oznámil, že rozhovory medzi Bruselom a Belehradom budú opätovne obnovené. Pozastavené boli asi pred rokom, pri čom dôvodom bola nedostatočná spolupráca Srbska s tribunálom založeným OSN. (EurActiv 04/06/07)

Ako Del Ponte zdôraznila, „nedávne kroky sú pozitívne.“ Srbský minister zahraničných vecí, Vuk Jeremič, odpovedal na toto vyjadrenie slovami, že „Srbsko je pripravené plniť si svoje povinnosti [a] všetci skrývajúci sa musia byť nájdení, zatknutí a vydaní.“ Dodal, že je presvedčený o možnosti podpísať SAA už koncom tohto roka.

Zatiaľ čo v otázke Kosova dochádza k stretu rôznych názorov a nepanuje všeobecná zhoda, slovinský poslanec EP Jelko Kacin (ALDE), ktorý je parlamentným spravodajcom k problematike Srbska, podčiarkol, že EÚ by mala striktne oddeľovať otázku prípadného členstva Srbska v EÚ od otázky konečného štatútu srbskej provincie Kosovo.

Srbsko nesúhlasí s plánom OSN predpokladajúcim nezávislosť provincie. Jeremič v tejto súvislosti povedal: „Nanútená rezolúcia nie je udržateľná, pretože bude semenom pre budúce konflikty v regióne.“

Poslanec EP Hannes Swoboda (PES) upozornil ministra: „Je na vašej zodpovednosti pripraviť sa na možnosť prijatia medzinárodne nanútenej rezolúcie o usporiadaní a štatúte a zabezpečiť, aby nespôsobila v regióne prípadné nepokoje.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA